Pověst z Ústecka: Jak hrad Střekov ke svému jménu přišel
Hrad Střekov zřejmě nechal vystavět na začátu 14. století Jan Lucemburský jako strážní. Ale proč to jméno?
Podle pověsti stával už za časů prvních Přemyslovců na stejném místě na skále nad Labem hrádek. Postavit ho tam nechal vladyka Střek a po něm také dostal jméno. Hrádek měl sloužit před vpády ze Saska, kdy se po vodě dostávaly do Čech tlupy, které pak loupily a vraždily. Osádka proto prý natahovala v noci přes řeku řetěz, aby jí žádná loď neproklouzla směrem do Čech.
A jak praví pověst, vladyka Střek žil na hrádku se svou krásnou dcerou, o kterou se ucházeli nápadníci ze široka daleka.
„Dostane ji ten nechytřejší a nejodvážnější,“ rozhodl vládce hrádku Střekov a nechal rozhlásit, že důkazem oné chytrosti a odvahy bude tento úkol: vyvést ze stáje vzácného koně a odjet na něm tak, aby jezdce nikdo neviděl a tudíž při tom ani nechytil.
Dlouho se různí odvážlivci snažili úkol splni. Nikomu se nedařilo. Měl to být až syn pána z Ronova, který to dokázal. Ukryl se u koníren a v noci nepozorovaně vzácného koně vyvedl ven. Jenže ouha – nepodařilo se mu nijak otevřít bránu. Pobídl proto koně a bránu s ním přeskočil.
Skok byl ale natolik dlouhý a nešťastný, že oba dopadli až do Labe. Kůň se utopil a mladý muž se jen tak tak dostal živý na břeh. Vladyka ale splnil slib a mladý muž si jeho dceru odvedl jako manželku na Ronov.
Související
-
Pověst z Ústecka: Proč rostou pod hradem Střekov zlatá kvítka
Víte, proč každý rok rozkvete skála pod hradem Střekov? Žluté kvítky tařice ukazují, kde se zachytily vlasy krásné Matyldy, když skočila do Labe. Nebo ji tam někdo shodil?
-
Pověst další z Ústecka: Trpaslíci měli v Ústí nad Labem podzemní městečko
Kdo se podívá na Marianskou skálu v Ústí nad Labem, toho ani nepřekvapí, že tam kdysi měli žít trpaslíci. Když lidé ještě neuměli dobývat drahokamy, oni už byli mistři.
-
Pověst další z Chomutovska: Pokud ve městě potkáte podivného mnicha, raději hned odjeďte
Chomutovem prý bloudívá přízrak mnicha. Projde ulicemi, zastaví se, zamyslí a zmizí. Naštěstí se objevuje podle pověsti velmi, velmi zřídka. Nepřináší totiž nic dobrého.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.