Pověst z Třebenicka: Poklad hledejte u hřbitova

25. říjen 2020

Poklady se skrývají na nejrůznějších místech. Jeden by mohl být u třebenického hřbitova. Kde, to věděla žena, která už ale ke smůle hledačů pokladů dávno nežije.

Jednou v noci se právě ona podle jedné pověsti vracela z Klapého do Třebenic. Byla tma, že na krok neviděla. Když přišla na třebenický můstek, dostala takovou ránu do zad, že až vykřikla. Rozhlížela se, volala: „Je tu někdo?“ Ale všude kolem bylo ticho.

Dostala tak velký strach, že běžela sotva dech popadala. Když utíkala kolem hřbitova, uviděla na zemi ohýnek a vedle něho dva velké černé psy. Vyhnula se jim velkým obloukem a byla ráda, že doběhla domů.

Ráno pak sousedkám vyprávěla, co viděla a zažila. „Kmotra, to byl jistě poklad a psi ho hlídali. Měla jste jim kousek chleba nebo jen drobty z kapsy hodit a poklad by byl váš,“ řekla jí jedna.

Žena se na místo bála vrátit sama, tak šly všechny. Po ohýnku i po psech tam nebylo ani stopy. Natož po pokladu. Třeba tam leží dodnes…

autor: Jana Ksandrová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...