Téměř sedmdesát let stará debata o životní úrovni. Karl Zörkendörfer, zakladatel balneologického ústavu v Mariánských Lázních

19. květen 2023

70. výročí měnové reformy se připomeneme 1. června. Tehdy komunistický režim, aby zachránil hospodářství před krachem, pod záminkou ukončení přídělového systému a zrušení černého trhu, znehodnotil úspory obyvatel a navázal československou korunu na sovětský rubl. Následovaly bouřlivé lidové protesty.

Ve snaze si obyvatelstvo opět naklonit byly v následujících měsících několikrát sníženy ceny u některých druhů zboží. Každé snížení bylo patřičně propagandisticky využito, a to i ve vysílání Československého rozhlasu do zahraničí.

V květnu 1954 si posluchači německého vysílání mohli vyslechnout debatu o tom, jak se rok po měnové reformě snížily ceny a zvedla se životní úroveň. Kromě redaktorky německy hovořil odborář Josef Stýblo, Eva Krautová jako představitelka ženského hnutí, šachový velmistr Luděk Pachman, Petr Konečný z výzkumného osvětového ústavu a Helmut Lena, rozhlasový spolupracovník. Celá debata trvá čtvrt hodiny, my jsme vybrali jen prvních šest minut.

Karl Zörkendörfer, otec balneologie v Rakousku-Uhersku

Ve výročí týdne si pak připomínáme Karla Zörkendörfera, který se narodil 22. května 1864 v Mariánských Lázních. Vystudoval medicínu v Praze a Vídni a do historie se zapsal především jako zakladatel Městského hygienického a balneologického ústavu v Mariánských Lázních – šlo o první ústav svého druhu v Rakousku-Uhersku. V jeho laboratořích domácí i zahraniční odborníci analyzovali minerální vody i slatiny a zjišťovali jejich vliv na lidské zdraví. Také tu prováděli klinická a mikrobiologická vyšetření.

Karl Zörkendörfer se také zabýval kyselkami vyvěrajícími mezi Číhanou a Babicemi u Mariánských Lázní. Zároveň je autorem turistického průvodce po okolí Mariánských Lázní. Karl Zörkendörfer zemřel v únoru 1945. Jeho ústav byl po druhé světové válce přejmenován na Státní balneologický ústav.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...