Pověst z Chomutovska: Za stavbou Jirkova stojí velká tragédie i velký vděk
Víte, proč stojí město Jirkov? Může za to vzájemná nenávist dvou pánů a velká tragédie. Komu se stane, že smrt svého syna musí prožít dvakrát?
Hrad Najštejn (uvádí se i Nuestein) poblíž dnešní Jirkovské nádrže a někdejší hrad Borek (později přestavěn na zámek Červený hrádek) to k sobě neměly daleko. Kdysi na nich ale žili dva nesmiřitelní nepřátelé. Zatímco Najštejn byl obávaným sídlem loupežných rytířů, na Borku sídlil pán, který se snažil kupce a pocestné proti výpadům lupičů chránit. Byly z toho rozbroje, výpady jeden proti druhému, tekla krev.
Pán z Najštejnu se neštítil ničeho, proto se rozhodl, že když to nejde zbraněmi, porazí svého protivníka jinak - unese mu malého syna a vychová ho tak, aby svého otce nenáviděl.
„Jednou ho i zabije,“ přál si...
Využil příležitosti, kdy bylo dítě v lese, jeho doprovoz povraždil a chlapce odvezl. Na místě nechal zakrvácené šaty, aby si pán z Borku myslel, že jeho syn je mrtvý.
Ten chlapce oplakal. Naštěstí pro něj se mu ale pak narodila dcera, která mu dělala jen radost.
Záměr pána z Najštejna se podařil. Z chlapce, kterého přesvědčil, že je jeho otcem, vychoval zdatného šermíře, který se snažil svému údajnému otci ve všem vyrovnat a zavděčit. Loupil, vraždil jako on, dokonce ho prý i předčil.
Až při jednom výpadu na skupinu kupců osádka hradu Najštejn narazila na přesilu. Kupci měli s sebou ozbrojence, které si pro přechod Krušných hor vyžádali právě na Borku. Že v kraji řádí banda z Najštejna nebyla žádným tajemstvím. Obzrojenci kupce nejen uchránili, ale pobili i družinu loupeživého rytíře. Zraněnému pánu z Najštejna se sice podařilo uprchnout na koni, síly mu ale stačily jen na to, aby dojel do svého hradu.
„Pomsti mě, ať to stojí cokoliv,“ zapřísahal mladíka a zemřel.
Ten věděl, že pán z Borku má krásnou dceru. Rozhodl se tedy, že se pomstí tím, že mu ji unese. Tak dlouho čekal na přáležitost, až se mu podařilo přepadnou ji i její doprovod při cestě lesem. Odvezl dívku na Najštejn a nabídl ji manželství. Dívka ale po cestě nechávala znamení, takže její otec rychle zjistil, kdo a kam ji unesl.
Zatím se na Najštejnu vše připravovalo na svatbu. Nic nepomohl pláč a prosby. Nový pán hradu už dokonce poslal pro kvěze. V té chvíli ale udeřil na jeho hrad pán z Borku, který chtěl osvobodit svou dceru. Protože se mu podařilo získat pomoc dalších šlechticů z okolí, byl v přesile a nakonec se probil na nádvoří hradu Najštejn.
Mladý muž, když viděl, že jeho hrad padne, vyběhl na věž, kde věznil dceru pána z Borku, vystrčil její hlavu z okna a pohrozil jejímu otci: „Pokud neotáhneš, vyhodím ji z věže ven,“ křikl.
Ze skupiny sloužících na Najštejnu se prodrala stará chůva, která se o chlapce kdysi starala a znala pravdu.
„Pro boží smilování, nedělej to. Je to tvá sestra,“ vykřikla a rychle vypověděla celý příběh.
Mladý muž byl v šoku. Uvědomil si, že právě chce zabít vlastní sestru, celý život škodil svému otci a ten teď stojí na nádvoří s obnaženým mečem. Přepadlo ho zoufalství. Sestru stáhl zpět do místnosti a sám vyskočil z okna věže.
Pán z Borku tak podruhé opakal svého syna. Jeho tělo pak pohřbil na svém hradě. Zachránil ale dceru. Z radosti, že se to podařilo, povolil svým podaným, aby si na březích Bíliny vystavěli nové domy. Položili tak základ městu Jirkov.
Samotné město Jirkov uvádí, že se příběh měl stát kdysi ve 12. století, ale oba hrady byly vystavěny o dvě století později. Kdo ví, jak to tedy celé bylo. Skutečností ale je, že na místě bývalého hradu Borek dnes stojí zámek. Jeho jméno - Červený hrádek - vznikl díky tomu, že mu někdejší majitel nechal po dokončení natřít stěny na červeno.
Související
-
Pověst z Litoměřicka: Proč se čert neobává o svůj poklad na Kalichu
Zlatý poklad ukrývá čert pod velkým čedičovým balvanem u zříceniny hrádku Kalich na Litoměřicku. Schoval ho tam prý dávno a jednou za rok se tam staví a zlaťáky přepočítá.
-
Pověst ze Šluknovska: Divokého jezdce potkat nechtějte, měli byste noční můry
Jen na Štědrý den může náhodný chodec, který půjde v polích nebo v lesích kolem půlnoci u Šluknova, vidět divokého myslivce. Jede na koni a kolem něj smečka psů.
-
Pověst z Jiřetínska: V jeskyni Komora se pořádně rozhlédněte kolem
„A protože jsi zloděj a poberta, propadneš hrdlem,“ slyšel 12. října 1747 v Jiřetíně pod Jedlovou Friedrich Rauch, kterému se také říkalo Fridolín.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.