Posmrkáváte či pokašláváte? Na nic nečekejte a nasaďte bylinky
Jestli na vás pobolívá hlava, pokašláváte, posmrkáváte, bolí vás v krku, prostě se necítíte úplně ve své kůži, zkuste bylinky.
Jako první vám doporučíme kůru vrby bílé. Právě v ní je totiž kyselina salicylová, kterou obsahuje třeba vám dobře známý aspirin – známý to pomocník při horečce, při čištění organismu pocením. Výtažky z kůry vrby bílé působí také dobře proti virům, a dokonce při bolesti hlavy.
Pak tu máme náš známý tymián – ten máme většinou při ruce, ať už sušený nebo čerstvý. Stejně jako jeho sestřenice mateřídouška působí protizánětlivě a dezinfekčně. Odvar z tymiánu si můžete připravit hned při prvních příznacích nachlazení. I jako kloktadlo při bolení v krku je dobrý.
Když si budete tymián často dávat do jídla, pomůže vám také s trávením. Existuje i tymián citronový – při rýmě si jeho lístky promněte mezi prsty a čichejte a čichejte.
Související
-
Máčka ladní pomůže s potížemi močových cest i při nemocech ledvin
Máčka ladní je suchomilná trvalka. Může být i půl metru vysoká, její květy vypadají jako malé bodláky. Roste i v Česku, ale víc jí vyhovují podmínky na Balkánu.
-
Taro kořen je nabitý vitamíny i minerály – dá se využít v kuchyni i k léčbě nemocí
Kolokázii jedlou pěstují po celém světě hlavně kvůli jejím dekorativním listům. My vám tentokrát představíme kořen této rostliny, kterému se říká taro kořen.
-
Olej z litsey je výborný při infekčních nemocech. Řidičům zas pomůže soustředit se na jízdu
Litseu, neboli vavřín kubébový, možná znáte i pod názvy čínský pepř, tropická verbena nebo horská paprika. Doma je v Asii, ale olej z jeho bobulí už je k dostání všude.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.