Poklad z galeony Nuestra Señora de Atocha
Před 400 lety se v průlivu poblíž americké Floridy potopila velká španělská galeona, která vezla dosud nejcennější poklad, jaký kdy byl vyzvednut z mořského dna.
Je to příběh, který spadá do vrcholného období španělského zlatého věku, kdy Španělé drancovali nerostné bohatství svých amerických držav a financovali z něj nejen životní styl královského dvora ale také války na evropském kontinentu. Mimochodem – hromadami zlata z kolonií si zároveň přivodili inflaci, ale to je zase jiný příběh.
Tragédie ve Floridském průlivu
Každý rok tehdy Španělé vypravovali z Nového světa dvě veliké flotily vezoucí stříbro, měď, zlato, smaragdy, perly a také tabák a indigo, ale i hotové výrobky, především děla nebo mince. Cestu vedle pirátů komplikovaly hurikány, které řádí v karibské oblasti. Odhaduje se, že španělskou korunu připravily o nějakých tisíc lodí. Podobné to bylo s velkou flotilou, která vyplula 4. září roku 1622 z kubánské Havany.
Nejcennější náklad vezly galeony Santa Margarita, a především Nuestra Señora de Atocha – Panna Marie Atočská. Náklad na této galeoně byl tak ohromný, že jen jeho zaevidování a naložení trvalo dva měsíce. Druhý den po vyplutí při plavbě Floridským průlivem flotilu dostihnul hurikán. Den na to, 6. září 1622, se osm lodí potopilo. Včetně Santa Margarity a galeony Nuestra Señora de Atocha.
Hledání potopeného pokladu
Pro Španělsko byla ztráta bohatství, které vezly, tragédií. Ihned bylo vysláno několik lodí, aby potopené poklady vyzvedly. Pět námořníků, kteří se jako jediní z více než dvou set padesátičlenné posádky Panny Marie Atočské zachránili, označilo místo, kde se lodi potopily. Margaritu se podařilo nalézt a v dalších letech i vyzvednout část jejího nákladu ze dna, ale Nuestra Señora de Atocha jako by se vypařila. Za šedesát let usilovného hledání ji zoufalí Španělé nenašli. V hloubce sedmnácti metrů v klidu ležela tři sta padesát let.
Objevit se ji podařilo až americkému potápěči a hledači pokladů Melu Fisherovi. Spolu se svou rodinou a společníky začal s hledáním ve Floridském průlivu v roce 1969. O rok později vyzvedl část nákladu ze Santa Margarity; v roce 1973 stříbrné pruty, které se zdály pocházet z lodi Nuestra Señora de Atocha. O dva roky později to potvrdily nálezy děl, které byly označeny přímo jako děla z Atochy.
Zlato, stříbro a drahé kamení
V následujících deseti letech skupina Mela Fishera vyzvedla většinu potopeného pokladu: celkem šlo o několik tisíc mincí, 40 tun zlata a stříbra a kolem třiceti kil kolumbijských smaragdů z dolu Muso, které jsou považovány za nejkrásnější na světě. Tehdy se hodnota pokladu odhadovala na nějaké půl miliardy dolarů. Dnes už je to mnohem víc.
Z Fishera se stal milionář. To se ale moc nelíbilo státu Florida, který po něm požadoval čtvrtinu nálezu. Strhla se soudní bitva, kterou Fisher nakonec vyhrál, ovšem případ přispěl k tomu, že v roce 2001 byla přijata mezinárodní úmluva organizace UNESCO o ochraně podmořských nálezů. Mezitím Guinessova kniha rekordů označila loď za nejcennější vrak a jeho náklad za největší podmořský poklad. A to přitom část z něj ještě leží na dně. Mimo jiné například 300 prutů stříbra a několik děl…
Související
-
Čeští potápěči poznali vrak lodi z roku 1918. Potopilo ji torpédo vypálené ponorkou Zdenko Hudečka
Tým českých potápěčů a historiků zdokumentoval a identifikoval vrak italského parníku S/S Bosforo. Ten se potopil v lednu 1918 po zásahu torpéda.
-
Mořští archeologové našli nejstarší nedotčený vrak lodi na světě. Pochází ze starověkého Řecka
Vědci objevili pravděpodobně nejstarší dochovaný vrak lodi na světě. Věří, že na dně Černého moře leží nedotčený více než 2 400 let...
-
Sobota – ó náš pán – sobota, neboli tři tečky – tři čárky –...
Ty ty ty – tá tá tá – ty ty ty. Nejznámější z nouzových signálů slaví své výročí. Už je to sto deset let, co byl zaveden jako celosvětově platné volání o pomoc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.