Znamení: Lev
Co dělám v rozhlase: Spolumoderuji pořad Freda Velinského Planetárium, pro který připravuji rubriku o historii. S Richardem Šulkem každý týden připravujeme pořad pro německou menšinu Sousedé. Přispívám také do pořadů Archiv Plus, Historie Plus, Ex libris a Téma Plus.
Před rozhlasem: Historie a dějiny umění na FF MU v Brně. Regionální muzeum v Teplicích.
Co mě baví: Moje rodina, literatura, cestování, sport a pohled z kopců do krajiny.
Všechny články
-
Rozhovor s primátorem Míšně. S historikem o německojazyčném obyvatelstvu Litoměřic
Minulý týden se v Saském kontaktní centru v Praze konala pravidelná letní slavnost. Tentokrát byla hlavním hostem Míšeň.
-
Jak a proč to všechno začalo aneb Jak může být válka, je-li to opravdu válka, studená?
Od té doby, co se lidé neživí jen lovem a sběrem, a osvojili si zemědělské dovednosti, se vedou války. Mohou mít různou podobu. Známe válku svatou, partyzánskou, světovou…
-
Recyklovat lze leccos. Třeba i CO2 nebo lithium z baterií. Ústečtí vědci hledají cesty, jak na to
Recyklace už dávno není cizí slovo. Vědci vyvíjejí postupy, které umožňují recyklovat například skleníkové plyny, anebo lithiové baterie.
-
Joe Valachi a porušení omerty aneb Komu říkají mafiáni pentito?
Členové mafiánských klanů newyorského podsvětí měli ve svých rodných listech často obce jako Corleone, Palermo a podobné. Jak mafie funguje se však dlouho příliš nevědělo.
-
Egerlandské kroje v Mariánské Týnici. S Filipem Hrbkem o německém osídlení Litoměřic
V Muzeu a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici u Kralovic otevřeli novou expozici místních krojů. Jsou zde k vidění i kroje původního německého obyvatelstva.
-
Německé obyvatelstvo v historii Litoměřic. Půlstoletí partnerství Lipska a Brna
V tomto vydání Sousedů si budeme povídat o německojazyčném obyvatelstvu severočeských Litoměřic. Zahajujeme tak občasnou rubriku věnovanou německému osídlení českých zemí.
-
S novým šéfredaktorem LandesEcho o jeho plánech. Katharina Dirringlová a život mezi dvěma národy
Tentokrát se věnujeme hlavnímu tištěnému médiu pro německou menšinu v České republice – měsíčníku LandesEcho, který vydává Shromáždění německých spolků v České republice.
-
Za svou typickou tvář vděčí Františkovy Lázně Gustavu Wiedermannovi
Výročí týdne tentokrát patří jednomu z nejvýznamnějších lázeňských architektů – Gustavu Wiedermannovi, který se narodil 24. srpna 1850 ve Františkových Lázních.
-
Příběh českého chmele ovlivnila výstavba železnic, nástup nacismu či odsun Němců
V českých zemích se chmel pěstuje od středověku. V menší míře se používal pro léčivé účely, nebo jako potrava. Labužníci si pochutnávali na mladých chmelových výhoncích.
-
Vavřinecká pouť v Chodově. 10 let česko-německé školky v Atdorfu. Připomínka malíře Freda Hartiga
O uplynulém víkendu se v Chodově konala Vavřinecká pouť. Po malé pietě u památníku obětem války jsme pořídili rozhovor s tamním starostou Patrikem Pizingerem.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »