Pojďte s námi na prohlídku kostela sv. Mikuláše v Lounech
Kostel sv. Mikuláše z počátku je chloubou města Louny. Nejstarší částí kostela je věž, která přečkala požár v roce 1517.
Ve věži najdete například dřevěný betlém, ale i malý byt kostelníka, ve kterém přebýval s manželkou, dětmi a vešla se tam i koza. Z ochozu věže, která je turistům přístupná, uvidíte Oblík, Ranou, rozhlednu Červeňák i krásný historický střed Loun s řekou Ohří.
Kostel má stanovou střechu, stejnou, jako má například chrám sv. Barbory v Kutné hoře. Autorem obou střech je architekt Josef Mocker. Ale lounští rádi zdůrazňují, že jen oni mají originál!
První písemná zmínka o chrámu, který je vrcholným dílem pozdní gotiku, je už z roku 1332. Tři mohutné barokní oltáře zůstaly ve své syrové dřevěné podobě a jsou jedinými nepozlacenými oltáři ve střední Evropě.
V letech 1701-1706 je zhotovili truhlář Marek Nonnemacher, sochaři Jeroným Kohl a František Preiss a malíř Jan Jiří Schummer.
Související
-
Přes 70 stromů půjde k zemi v parku TGM v Lounech. Příští rok je nahradí nové
Desítky stromů pokácí dělníci do konce listopadu v parku TGM na lounském výstavišti. V příštím roce pak odborná firma vysází na místě více než stovku stromů a keřů.
-
Louny: Kvůli bourání a stavbě nových mostů hrozí firmám v průmyslové zóně, že přijdou o zákazníky
Louny získaly stoprocentní dotaci na demolici a následnou stavbu nových mostů v Říční ulici, která propojuje město s východní průmyslovou zónou. Práce začnou v únoru.
-
V Lounech 28. října odhalili sochu Tomáše Garrique Masaryka. Jde o kopii původní sochy
V Lounech dnes v 11 hodin odhalili sochu prvního československého prezidenta Tomáše Garrique Masaryka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka