Planetárium o hrobce staroegyptského hodnostáře Chuyho, královně Setibhor a také o ničivém vlivu turismu na přírodu a kulturní dědictví

30. červen 2019

Hodnostář a královna. Nové objevy z jižní Sakkáry: egyptologové Mohamed Megahed a Hana Vymazalová – Turisté a kulturní dědictví na prodej: geograf a kulturní antropolog Jan Daniel Bláha – Objevy a události – Procházka červencovou oblohou

V úvodním přehledu zajímavostí se mimo jiné dozvíte o výskytu záhadné polyetylenové krusty na pobřeží Madeiry, objevu dosud neznámé divoké kočky na Korsice a prozradíme vám také, že v roce 2021 přistane na Marsu český vědecký přístroj, který v rámci kalibrace odvysílá na Zemi některou z jedenácti nahrávek, mezi nimž je i skladba české kapely Exit Empire. (1:06)

Hodnostář a královna

Egyptologové Hana Vymazalová a Mohamed Megahed. Nádherně zdobená hrobka hodnostáře Chuyho z konce 5. dynastie

Archeologická expedice pod vedením Mohameda Megaheda zkoumala v jižní Sakkáře hrobku hodnostáře Chuyho, který žil na konci staroegyptské 5. dynastie, před více než 4300 lety. Byl zřejmě respektovanou osobností z blízkého okolí panovníka, o čemž svědčí nejen zvláštní dispozice jeho hrobky, ale také nádherná výzdoba. Hrobka se navíc nachází nedaleko pyramidy faraona Džedkarea a pyramidového komplexu, o kterém díky výzkumům téže expedice docela čerstvě víme, že patřil dosud neznámé královně Setibhor.

Co to bylo za dámu? Čím byla výjimečná, že si zasloužila tak honosný pohřební komplex? A co nám prozrazují nálezy z hrobky hodnostáře Chuyho o jeho osobě a proměnách společnosti v jednom z přelomových období egyptské historie? Čím je toto období významné? Zeptali jsme se Mohameda Megaheda a Hany Vymazalové z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Expedice se také zaměřila na restaurování podzemních prostor pyramidy samotného krále Džedkarea. Jak podzemí pyramidy vypadá? (4:35)

Procházka oblohou a soutěž o knihu

Miroslav Zimmer ve své pravidelné rubrice prozradí, co zajímavého bude nad našimi hlavami k vidění v průběhu měsíce července; upozorní vás na částečné zatmění Měsíce a zároveň připomene několik letošních astronomických výročí, která mají se Sluncem a Měsícem hodně společného. (20:40)

Prozradíme vám také jména výherců naší červnové soutěže o dvě knihy vědeckého novináře Rüdigera Vaase „Prostě Einstein!“ a „Prostě Hawking" z produkce nakladatelství Grada Publishing. (24:46)

Kulturní dědictví na prodej

Asijští turisté v Českém Krumlově

Pokud se letos v létě chystáte do světa, do některé ze známých turistických destinací, spjatých s historií či přírodními krásami, musíte být připraveni na to, co vás tam čeká. Návaly turistů mění tato místa v kulisy, v obchodní domy s přírodou či tradicemi, nabízející turistům právě ty produkty, které očekávají. I když třeba s realitou nemají nic společného – navíc i sama realita se na oněch místech jaksi rozostřuje. To všechno souvisí s jevem, kterému se říká komodifikace kultury a který se projevuje stejně v Tichomoří, jako v srdci Evropy.

Problematiku turismu a komodifikace kultury zkoumá i geograf a kulturní antropolog Jan Daniel Bláha z Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Univerzity Palackého v Olomouci. Co všechno zahrnuje pojem „kultura“ a jak se obchod s tímto artiklem projevuje třeba na Filipínách? Přispívají svým dílem ke komodifikaci kultury i „profesionální turisté“ – autoři cestovatelských magazínů nebo televizních dokumentů, kteří někdy prezentují vzdálené kraje ke škodě věci snad až příliš exoticky? (26:47)

autor: frv
Spustit audio