![]() |
PLANETÁRIUM
STALO SE
Průlet kolem asteroidu
(3.11.2002) V pátek 1. listopadu v noci proletěla americká sonda Stardust poblíž asteroidu Annefrank a pořídila 70 jeho snímků. Asteroid, objevený roku 1942 nese jméno známé židovské dívky, zavražděné za války nacisty a v průměru má pouhé čtyři kilometry. Sonda Stardust, která ho minula ve vzdálenosti tří tisíc kilometrů směřuje ke kometě Wild 2, k níž se má v lednu 2004 přiblížit na pouhých 160 km, odebrat vzorek prachu z jejího chvostu a pak se s ním vrátit na Zemi. Další podrobnosti najdete zde.
NASA uveřejnila první snímek Saturnu ze sondy Cassini
(3.11.2002) Obrázek je montáží několika jiných, pořízených různými filtry a je na něm vidět stín planety, dopadající na prstence a také měsíc Titan - podívejte se sami. Sonda Cassini by se měla na oběžnou dráhu kolem svého cíle dostat v červnu roku 2004.
Průzkum šachet v Chufuově pyramidě pokračuje
(31.10.2002) Dvě šachty neznámého účelu, vedoucí z tzv. královniny pohřební komory zkoumal v září letošního roku robot Pyramid Rover. Přes jeden zátaras pronikl, zastavil ho však druhý. Co je za ním, to se teď budou egyptští vědci snažit zjistit z druhé strany. Podobné šachty, vedoucí z tzv. královy komory totiž ústí na povrchu pyramidy a tak vědci předpokládají, že by nějaké vyústění mohly mít i kanály z komory královniny. Podobá se to však hledání jehly v kupce sena, zvlášť bude-li i tento konec šachet zatarasen. Navíc není vůbec jisté, že šachty skutečně až na povrch vedou. V médiích se spekuluje o tom, že by v šachtách mohlo být něco vzácného ukryto a nebo že by mohly vést do nějakých dosud neobjevených prostor. (viz Procházka Chufuovou pyramidou - Planetárium 13.10.2002)
Není to meteorit
(10.9.2002) 25. srpna jsme v Planetáriu přinesli informaci o nálezu sekerky neznámého původu v korytě řeky Nisy v centru Liberce (Docela zvláštní sekerka). Sekerka má všechny znaky neolitického nástroje, je však z kovu; dokonce z takřka čistého železa. Liberecký archeolog P. Brestovanský se proto domníval, že by mohlo jít o zpracované meteoritické železo. Podle astronoma J. Borovičky z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově by však v takovém případě musel materiál sekerky obsahovat daleko více niklu a také kobalt. Ten však v sekerce chybí zcela. (F. Velinský)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zničení Kachovské přehrady je válečný zločin. Svědčí o úplném zoufalství Ruska, soudí vojenský analytik
-
Věřím, že nový generální ředitel ČT bude zvolený do června, tvrdí místopředseda rady Ježek
-
‚Navždy nás opustila milovaná VZUSLAT-1.‘ V atmosféře shořela nejdéle fungující česká družice
-
Polská vládní strana ztrácí kontrolu nad narativem. Tusk ukázal obrovskou sílu, říká novinářka