PLANETÁRIUM

7. duben 2015

STALO SE

Průlet kolem asteroidu
(3.11.2002) V pátek 1. listopadu v noci proletěla americká sonda Stardust poblíž asteroidu Annefrank a pořídila 70 jeho snímků. Asteroid, objevený roku 1942 nese jméno známé židovské dívky, zavražděné za války nacisty a v průměru má pouhé čtyři kilometry. Sonda Stardust, která ho minula ve vzdálenosti tří tisíc kilometrů směřuje ke kometě Wild 2, k níž se má v lednu 2004 přiblížit na pouhých 160 km, odebrat vzorek prachu z jejího chvostu a pak se s ním vrátit na Zemi. Další podrobnosti najdete zde.

NASA uveřejnila první snímek Saturnu ze sondy Cassini
(3.11.2002) Obrázek je montáží několika jiných, pořízených různými filtry a je na něm vidět stín planety, dopadající na prstence a také měsíc Titan - podívejte se sami. Sonda Cassini by se měla na oběžnou dráhu kolem svého cíle dostat v červnu roku 2004.

Průzkum šachet v Chufuově pyramidě pokračuje
(31.10.2002) Dvě šachty neznámého účelu, vedoucí z tzv. královniny pohřební komory zkoumal v září letošního roku robot Pyramid Rover. Přes jeden zátaras pronikl, zastavil ho však druhý. Co je za ním, to se teď budou egyptští vědci snažit zjistit z druhé strany. Podobné šachty, vedoucí z tzv. královy komory totiž ústí na povrchu pyramidy a tak vědci předpokládají, že by nějaké vyústění mohly mít i kanály z komory královniny. Podobá se to však hledání jehly v kupce sena, zvlášť bude-li i tento konec šachet zatarasen. Navíc není vůbec jisté, že šachty skutečně až na povrch vedou. V médiích se spekuluje o tom, že by v šachtách mohlo být něco vzácného ukryto a nebo že by mohly vést do nějakých dosud neobjevených prostor. (viz Procházka Chufuovou pyramidou - Planetárium 13.10.2002)

UFONI V ONDŘEJOVĚ
Ufoni v Ondřejově
(10.9.2002) Najdete je přímo na náměstí, v autobusové zastávce.

Není to meteorit
(10.9.2002) 25. srpna jsme v Planetáriu přinesli informaci o nálezu sekerky neznámého původu v korytě řeky Nisy v centru Liberce (Docela zvláštní sekerka). Sekerka má všechny znaky neolitického nástroje, je však z kovu; dokonce z takřka čistého železa. Liberecký archeolog P. Brestovanský se proto domníval, že by mohlo jít o zpracované meteoritické železo. Podle astronoma J. Borovičky z Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově by však v takovém případě musel materiál sekerky obsahovat daleko více niklu a také kobalt. Ten však v sekerce chybí zcela. (F. Velinský)

Spustit audio