Olej z rojovníku má narkotické účinky. V Rusku a Norsku ho používali při výrobě piva místo chmele
Rojovník bahenní je stále zelný keř. Můžete ho pěstovat na skalce, ve volné přírodě se u nás vyskytuje na Třeboňsku, v Jeseníkách, Adršpachu nebo v Národním parku České Švýcarsko – na mokrých skalních římsách. Má rád i vřesoviště.
Vykvétá v květnu a v červnu, podobá se trochu rododendronu. Může být vysoký i jeden a půl metru. Obsahuje rojovníkový olej, s charakteristickým aroma a hořkou chutí, má narkotické účinky.
V Rusku a Norsku sloužil tento olej jako náhrada chmele při výrobě piva.
Rojovník bahenní je to rostlina okrasná, ale v Asii, kde je doma, ho používají v lidovém léčitelství při trávicích nebo dýchacích problémech.
Větvičky rojovníku bahenního používají východní národy k odehnání otravného hmyzu. Větvičky hodí do ohně, usadí se do dýmu, který rojovník tvoří a nepříjemně bodavý hmyz na ně nejde.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka