Objevy a události týdne č. 18
Nový nejstarší strom, nejvzácnější vietnamská želva, galerie v Lascaux a plíseň, nejstarší olejové malby světa, Cassini nekončí.
Zdá se, že kalifornská borovice dlouhověká, zvaná Metuzalém, není nejstarší živý strom světa. Vědcům se nedávno s pomocí uhlíkové metody podařilo určit stáří smrku, který roste ve švédském pohoří Fulu. Kmínek příliš starý nemá, kořeny však ano. Ukázalo se, že je tu zapustil před neuvěřitelnými 9550 lety. Věkovitý smrk patří nepochybně k prvním stromům, které ve Švédsku vyrostly po skončení doby ledové.
Jedním z nejvzácnějších živočichů světa je velká želva Rafetus swinhoei, která přežívá jen v několika exemplářích. Dvě žijí v čínských zoologických zahradách a jedna v hanojském jezeře Hoan Kiem; ta se dokonce dostala i do vietnamských bájí. Americkým biologům se teď podařilo najít čtvrtou želvu tohoto druhu, v jezeře západně od vietnamského hlavního města Hanoje. Trvalo jim to celé tři roky.
Členové týmu, pracujícího na záchraně jeskynních maleb ve francouzské jeskyni Lascaux, oznámili, že se jim podařilo odstranit většinu plísní, které se na stěnách jeskyně objevily v roce 2001. Pravěká galerie je pro veřejnost uzavřena od roku 1963, v současnosti do ní nesmí ani vědci. Plísňovou katastrofu zavinily náhlé změny jeskynního klimatu a vlhkosti, způsobené především dechem návštěvníků.
Jiné vzácné jeskynní malby byly nedávno objeveny v afghánském Bámjánu; podle francouzských odborníků pocházejí ze sedmého století našeho letopočtu. Jde o vyobrazení Buddhy, na nichž je nejpozoruhodnější užití makového nebo ořechového oleje, kterým tvůrci rozmíchávali barevné hlinky. Jde o nejstarší známé olejomalby na světě. Mezi evropskými malíři se tato technika rozšířila až v pozdní době gotické.
Jeden z nejúspěšnějších kosmických projektů, mise sondy Cassini u planety Saturnu, bude o dva roky prodloužena. Původně měla skončit letos v červenci; navýšení jejího rozpočtu však umožní dalších 60 obletů planety. Sonda Cassini poslala od roku 2004 na Zemi téměř 140 tisíc snímků a neobyčejně rozšířila naše znalosti o Saturnu, jeho prstencích i soustavě měsíců, z nichž největší je Titan.
Pramen: ČTK
Vysíláno v Planetáriu 18/2008, 3. - 9. května 2008.
Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.