Nejzdravější med na světě vyrábějí včelky z Nového Zélandu – z keřů manuka
Manuka roste na Novém Zélandu. Tamní včelky z něj vyrábějí med, o kterém se říká, že je nejzdravější ze všech medů.
Keře manuka rostou v čisté, nedotčené oblasti Nového Zélandu. Včely ho vyrábějí jen několik týdnů v roce – v čase, kdy manuka keře kvetou, tedy od listopadu do ledna.
Probíhají přísné testy kvality manukového medu – musí být skladován při stejné teplotě, jaká je v úlu a filtrován, by byla zajištěna jeho čistota. Pro jemnou a sametovou texturu je med také jemně promíchán.
Manukový med je nejsilnější ze všech známých medů na světě. Díky svému jedinečnému složení má cca 100krát silnější účinky než běžně užívaný med.
Potírá „nepřátelské“ bakterie a stimuluje tvorbu bílých krvinek – proto se doporučuje jako prevence proti nemocem i jako pomoc během zotavování. Manukový med je také ceněný pro svou schopnost obnovovat tkáně. Používá se při čištění a hojení ran, od odřenin po zanícené rány, včetně popálenin, proleženin a otlačenin.
Související
-
Z pampelišek se dá vyrobit nejen med. Zkuste třeba pampeliškové kapary
Pampelišková sezona trvá vlastně od jara až do podzimu. Květy, listy i kořeny se v lidovém léčitelství používají už celé věky. My se dnes zaměříme na pampelišková poupata.
-
Včelí med lidem pomáhá i chutná už víc než 6 000 let
Jedna jeskynní malba ve Španělsku dokazuje, že člověk sbírá a využívá med už více než 6000 let. A nejen jako potravinu a sladidlo, ale také jako lék.
-
Včelí med není jen sladká dobrota, ale i pomocník v kosmetice a dávno známé léčivo
Řečtí zápasníci užívali med pro silnější svaly a bohové se posilovali medovinou. Egypťané věřili, že činí člověka dokonalého. Je to vynikající pochoutka a navíc zdravá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka