NEJ Ústeckého kraje: první televizní signál
Ano, je to tak: první televizní signál na našem území přenášela právě kamenná děčínská rozhledna na Sněžníku – byly to olympijské hry v roce 1936.
Musíme si ale uvědomit, že to nebylo bůhví co. Televize a televizní přenosy byly před více než 80 lety ještě v plenkách.
Samotná rozhledna na Sněžníku byla vystavěna v roce 1864 a řadí se tak mezi nejstarší stavby svého druhu na území naší republiky.
Rozhlednu nechal postavit kvůli zaměřovacím pracím hrabě Thun. Původně zde měla stát obyčejná trámová věž. Naštěstí se hrabě rozhodl pro kamennou variantu a dokonce ji hned od počátku nechal otevřenou turistům. Dokonce zde bydlel i strážce věže, který turistům za poplatek ukazoval okolí.
Rozhledna na děčínském Sněžníku měla ale namále – byla sice jednou z nejnavštěvovanějších, ale chatu pod ní zdemolovali vandalové v 80. letech minulého století.
Ani samotná věž na tom nebyla o moc lépe. Naštěstí se v roce 1992 se podařilo sehnat 2 miliony korun a rozhledna byla zachráněna. Dokonce od roku 1999 opět funguje nově zrekonstruovaná chata u rozhledny.
Související
-
NEJ Ústeckého kraje: nejsevernější obec České republiky
Lobendava je nejsevernější obcí České republiky. Pod ni patří Osada Severní, nejsevernější osada na území Česka. Jde i o místo, kde se Česko nejvíc přibližuje moři.
-
NEJ Ústeckého kraje. Nejníže položená obec v České republice
Hřensko na Děčínsku je nejen vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko, ale také jde o nejníže položenou obci České republiky.
-
NEJ Ústeckého kraje: Nejdéle rozestavěná a jedna z nejdražších dálnic v Evropě
Dálnice D8 je dlouhá 92 kilometrů a stavěla se přes 30 let. Spojuje Prahu přes Ústí nad Labem do Německa. Patří tak k nejdéle rozestavěným a nejdražším dálnicím v Evropě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.