NEJ Ústeckého kraje: Nejdéle rozestavěná a jedna z nejdražších dálnic v Evropě
Dálnice D8 je dlouhá 92 kilometrů a stavěla se přes 30 let. Spojuje Prahu přes Ústí nad Labem do Německa. Patří tak k nejdéle rozestavěným a nejdražším dálnicím v Evropě.
20. září 2017 se řidiči poprvé mohli projet po celé dálnici D8. Stavba byla velmi problematická. Na trase Praha-Drážďany se poprvé objevil plán na dálnici v říjnu 1938. Ještě předtím ale byl podán návrh na vznik slova „dálnice“, které do té doby neexistovalo.
Stavět se začalo až v dubnu 1984, ale první otevřený úsek nevedl překvapivě z Prahy – jednalo se o úsek Řehlovice-Trmice, který byl otevřen o 6 let později, v roce 1990.
V říjnu 1990 byla oficiálně zahájena stavba celé dálnice D8, která měla vést až k hranicím Německa. Vše probíhalo relativně podle plánu až do 7. června 2013, kdy došlo na trase dálnice k masivnímu sesuvu asi 500 tisíc metrů krychlových zeminy u Litochovic.
K mimořádné události, která zastavila stavbu dálnice na 2,5 roku, se schylovalo několik let. Podle expertů se totiž při projektování posledního úseku dálnice D8 úplně zapomnělo na to, že se bude stavět na rizikovém, geologicky velmi složitém a nestabilním, terénu.
Stavba dálnice proto trvala 32 let, posledních 12 kilometrů stálo přes 10 miliard korun.
Související
-
Před 5 lety poškodil sesuv v Českém středohoří rozestavěnou D8 a železniční trať
V noci z 6. na 7. června 2013 se nad Pracovicemi utrhly stovky kubíků zeminy. Zavalily tehdy rozestavěnou dálnici D8 a poničily také trať mezi Lovosicemi a Teplicemi.
-
Podle ekologů si stát dálnici D8 prosadil švindlem
Téměř pětikilometrovou část dálnice D8 přes České středohoří zřejmě čeká nové řízení včetně posudku vlivu na životní prostředí, takzvané EIA. "Nejvyšší správní soud...
-
D8 přes České středohoří funguje už rok. Za tu dobu...
Před rokem se řidiči poprvé projeli po poslední chybějící části dálnice D8 v Českém středohoří. Od zprovoznění hlavní dopravní tepny mezi Prahou, Ústím nad Labem a ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.