NEJ Ústeckého kraje: od 16. století vydala Mariánská skála přes 700 vzorků horniny. A těží se tam dodnes
Přes 700 vzorků horniny z jedné skály. I takové geologické poklady najdete v Ústí nad Labem. Mariánská skála nebo také Mariánský vrch je opravdovou dominantou, kterou při příjezdu do města od Děčína nepřehlédnete.
Spolu s protilehlou pravobřežní skálou Kramolna vytváří tzv. „Ústeckou bránu“. Jak už bylo naznačeno, jedná se o velmi významné naleziště různých vzácných minerálů.
Mariánskou skálu tvoří sodaliticko-natrolitický trachyt, ale pokud nejste geologové, známější vám bude termín znělec.
Složení horniny je natolik specifické, že dalo podnět k vytvoření zvláštního pojmenování marienbergit, podle německého názvu Mariánské skály.
Mariánská skála vznikla podle geologů před 20 miliony let. Od 16. století se tu lámal kámen. Ve velkém začal kamenolom fungovat v 19. století. A těží se dodnes.
Své současné jméno skála dostala až v 17. století. V roce 1680 totiž obyvatelé města, vděční za ukončení morové epidemie, postavili na vrcholku kapličku na počest Panny Marie.
V roce 1938 se zde začal budovat tunel, který nikdy nebyl dokončen, ale v roce 1944 bylo torzo tunelu přeměněno na kryt. A také místo pro vysílačku, která fungovala hlavně v prvních poválečných dnech v roce 1945 a byla základem pozdějšího regionálního vysílání, které dnes znáte jako vysílání Českého rozhlasu Sever.
Související
-
Mariánský most – ústecká dominanta a jedna z nejkrásnějších staveb světa 90. let 20. století
Majestátní Mariánský most je nejmladším ze tří mostů přes Labe v Ústí nad Labem. Patří k nejkrásnějším mostním konstrukcím na světě.
-
Protiatomový kryt v Mariánské skále: Nemocnice? Omyl. Nacistický tunel, brzy turistická atrakce
Muzeum města Ústí nad Labem zveřejnilo další cenný úlovek – projekt tunelu v Mariánské skále z roku 1944. Dosud historici o této plánované stavbě měli jen kusé informace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.