NEJ Ústeckého kraje: Nejznámější myslivec
Tím nejznámějším myslivcem u nás, a možná i na celém světě, není neohrožený muž v zeleném, ale lahodný alkoholický nápoj jantarové barvy. Vyráběl se přes150 let v krásnobřezenské likérce.
Stará myslivecká je zcela unikátním ryze českým nápojem s bohatou historií.
Historikové o ní mluví v souvislosti z 16. stoletím, ovšem legenda o vzniku značky vykresluje pány Bramsche a Eckelmanna jako zanícené lovce, kteří velmi často pobývali na loveckém zámečku a účastnili se honů.
Během jedné takové lovecké výpravy údajně nabídl vrchní myslivec panské družině na zahřátí jakýsi lahodný nápoj vlastní výroby z žitného destilátu a úspěch byl tak obrovský, že si Eckelmann žádal od myslivce recepturu.
Ale pozor, tento legendární myslivec nechtěl recepturu prozradit do té doby, než se stane tváří tohoto úžasného nápoje. Tolik tedy legenda.
Co ale můžeme říct na 100 % je to, že továrna na výrobu „Staré myslivecké“ byla zapsána 15. března 1848 v Krásném Březně.
Myslivecká se nejdřív jmenovala „Alter Korn“, tedy „Stará žitná“, ale hned od počátku byl na etiketě usměvavý pán v zeleném klobouku.
A samotný název „Stará myslivecká“? Ten se ustálil až po druhé světové válce.
„Stará myslivecká“ se už v ústecké čtvrtí Krásné Březno nevyrábí. Společnost Granette přestěhovala výrobu do Prostějova na konci března 2012.
Související
-
Perníkový likér
Neumíte si představit vánoce bez perníkové vůně a přitom jste je nestihli upéct? Snadná pomoc – připravte si perníkový likér!
-
Kaštanový likér pro babičku
Opravdu to může být sladký vánoční dárek, ale patrně nepohrdnou ani vánoční návštěvy…
-
Likér z bezinek aneb Šláftruňk podle prababičky
Chutná a prý i léčí - ale pozor, neplatí tu „čím víc, tím líp“!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.