NEJ Ústeckého kraje: nejstarší zemědělská škola v Rakousko-Uhersku
Letos tomu bude přesně 170 let od založení Střední zemědělské a zahradnické školy Antonína Emanuela Komerse v Děčíně – Libverdě. Tato škola začala vlastě jako první rolnická škola v Rakousku
V 19. století totiž patřil thunovský děčínský velkostatek k nejpokrokovějším v Čechách. Majitelé se snažili zlepšit hospodaření, a proto přijímali schopné lidi a poskytovali jim další studijní možnosti.
V té době se ve službách Thunu ocitl i hospodářský asistent Antonín Emanuel Komers. Ten se záhy stal centrálním ředitelem všech panství hraběte Thuna a v roce 1849 na základě rozhodnutí vznikly první dvě oficiální rolnické školy, česká v Rabíně a druhá, německá, v Libverdě u Děčína.
Antonín Emanuel Komers se také stal vůbec prvním ředitelem děčínské rolnické školy, kde výuka začala 12. listopadu 1850.
Libverda se za dobu svojí existence několikrát reorganizovala a od roku 1920 do konce druhé světové války dokonce patřila mezi vysoké školy a její absolventi mohli používat titul inženýr.
Změna nastala v roce 1947, kdy byla otevřena učňovská škola zahradnická. První maturitní zkoušky v novodobé historii se pak konaly v roce 1954.
Zahradnická škola v Libverdě funguje dodnes. Její současný ředitel Libor Kunte, je ze všech ředitelů od roku 1850 nejdéle ve funkci.
Související
-
NEJ Ústeckého kraje: první smetana do kávy a jedna z nejstarších mlékáren v Česku
Mlékárna v Bohušovicích nad Ohří je jednou z nejstarších v Česku. Je známa i díky první československé smetaně do kávy - Kapucínu.
-
NEJ Ústeckého kraje: Nejslavnější vysokozdvižné vozíky v Česku
Nejslavnější české vysokozdvižné vozíky, tzv. „ještěrky“, jak se jim lidově přezdívá, vyráběla firma Desta. Uzvedly auto a dokázaly zdolat i Sněžku.
-
NEJ Ústeckého kraje: nejvýkonnější přístavy v celém Rakousko-Uhersku
Ústecké říční přístavy v jednu dobu překládaly v Rakousku-Uhersku větší objem zboží než v té době největší mořský přístav v Terstu v Jaderském moři.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.