NEJ Ústeckého kraje: Nejslavnější vysokozdvižné vozíky v Česku
Nejslavnější české vysokozdvižné vozíky, tzv. „ještěrky“, jak se jim lidově přezdívá, vyráběla firma Desta. Uzvedly auto a dokázaly zdolat i Sněžku.
Počátky Desty historici spojují už s rokem 1910, kdy v Děčíně založil pobočku své firmy na elektromotory a transformátory berlínský podnikatel Karl Bergmann. Roku 1928 zakoupil podnik František Křižík a zřídil v Děčíně velkou výrobu elektromotorů pro tramvaje.
V roce 1933 společnost převzala německá firma AEG Berlin a sortiment rozšířila o domácí elektrospotřebiče.
První prototyp vysokozdvižného vozíku se představil až po válce, v roce 1948. Ovšem první ještěrka byla těžkopádná a nevzhledná. Největší slávu děčínské Destě přinesly 60. léta, kdy na trhu společnost představila vysokozdvižky se spalovacím motorem.
Společnost Desta v roce 2001 zkrachovala, ovšem od roku 1999 patří značka pod firmu Česká zbrojovka Strakonice a vozíky se dál vyrábějí, ale už ve Strakonicích.
Související
-
Nejslavnější období sklárny ve Mstišově představuje kniha kurátorky teplického muzea
Na nejslavnější období sklárny v Dubí – Mstišově se zaměřila nová kniha teplického muzea. Autorka v ní mapuje výboru uměleckého hutního skla v letech 1956 až 1964.
-
Jeden z nejslavnějších německých karikaturistů se narodil v Teplicích
V sobotu 14. září slaví 89. narozeniny rodák z Teplic, významný německý karikaturista a grafik Walter Hanel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.