Nejslavnější období sklárny ve Mstišově představuje kniha kurátorky teplického muzea

29. únor 2020 08:00
Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nejslavnější období mstišovské sklárny mapuje nová kniha teplického muzea

Na nejslavnější období sklárny v Dubí – Mstišově se zaměřila nová kniha Regionálního muzea v Teplicích. Kurátorka užitého umění Jitka Bažantová v ní mapuje výboru uměleckého hutního skla v období 1956 až 1964.

Kromě historie sklárny kniha obsahuje i řadu fotografií a medailonky návrhářů. Ze Mstišova pocházejí třeba těžké a mohutné vázy, popelníky nebo mísy.

Nebylo to běžné spotřební zboží, spíš dárkové. Každý kus byl totiž originál.

Aby mohla některé kolekce zařadit k jednotlivým autorům a do určitého roku, musela Jitka Bažantová občas i hodně pátrat.

„Klíčovým zdrojem jsou především výkresové knihy mstišovské sklárny, které jsou archivované ve sklárně Moser. My jsme je dostali k dispozici pouze ke studijním účelům. Dalším zdrojem byly časopisy Glass Revue – já jsem například čerpala z knihovny uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Tam je možné na některé soubory narazit,“ popsala Bažantová.

Ve své knize se kurátorka zaměřila na práci čtyř návrhářů – Františka Zemka, Hany Machovské, Vladimíra Míky a ředitele sklárny Karla Zemka – právě v jeho případě jsou v knize nové poznatky.

„To je vlastně kolekce Riviera, tu nemáme ani ve sbírkách. Ale publikace už je v prodeji a mám už i zpětnou vazbu od některých sběratelů, kteří mi posílají výrobky, které mají doma, které si sami podle té publikace identifikovali. Takže já jsem třeba vázu z kolekce Riviera nikdy neviděla, ale teď už mám fotografie dvou barevných variant,“ kvituje Bažantová.

I takto prospěšné může být spojení muzejníků a sběratelů.

Spustit audio

Související