Na kouzelném plášti aneb z Jablonce nad Nisou za doktorem Kittelem

21. říjen 2012

Na vycházku za tajemstvím se tentokrát vydáme ze samotného centra Jablonce nad Nisou.

Od jablonecké radnice sejdeme Kamennou ulicí, půjdeme Vzdušnou a za tratí pak Kokonínskou ulicí – až na konec, kde zmizí v lese, aby nás provedla kolem koupaliště ve Vrkoslavicích do ulice Ke Starému buku nebo Turistické, kudy vede modrá turistická značka. To už budeme mít v nohách dva kilometry a po modré se dáme doleva ven z města. Asi po dvou kilometrech dorazíme do Dolní Černé Studnice, obce mezi západním výběžkem Černostudničního hřbetu a Maršovickým vrchem, na jehož svahu se skrývá nejstarší dochovaný důl ve střední Evropě. Tvrdý a houževnatý kámen, vhodný na výrobu nástrojů, se tam těžil už před 7000 lety. Les je dodnes plný mělkých jam a kamenných zlomků. Kilometr a půl cesty za Dolní Černou Studnicí se ocitneme v Krásné - Pěnčíně, kde v 18. století žil Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, proslavený jizerskohorský lékař s pověstí čaroděje.

Byl úspěšný, vyznal se v bylinách i vodoléčbě, léčil bohaté i chudé v širokém okolí. Není divu, že se o něm říkalo, že se stejně jako Faust upsal ďáblu a tím získal své neobvyklé schopnosti. Měl prý ve svém vlastnictví bylinu „všehoj“ a k nemocným létal na kouzelném plášti... Kittel si v Krásné nechal postavit velký patrový roubený dům, zvaný Burk, kde měl lékárnu, pokoje pro pacienty a pracovnu. Nedaleko dal vystavět i kostel, ve kterém se stal farářem jeden z jeho synů; prý proto, aby si Kittel zachránil duši, která měla po čtyřiceti letech propadnout peklu. Burk i kostel dodneška stojí a Eleazar Kittel má dnes v Krásné, v jednom z hospodářských stavení Burku, svoje muzeum. Mimo sezónu je zavřené, ale prohlídku si lze objednat – kontaktní údaje jsou na internetu. Z Krásné se vrátíme do Jablonce nad Nisou – buď pěšky, neznačeně, přes Maršovice a Kokonín, což je nějakých šest kilometrů, a nebo autobusem.

Les u Jistebska, plný jam po pravěké těžbě

Zdroje:
Kittelovo muzeum na Krásné-Pěnčíně – webové stránky
Martin Stejskal: Labyrintem míst klatých, Praha 2011, s. 630-631.


Zvětšit mapu
autor: frv
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.