Máte vysoký cholesterol? Bezvaječnou dietou to nezachráníte!

10. duben 2015
Minuta o zdraví

Možná že teď po Velikonočních svátcích hledíte se závistí na příbuzné a známé, kteří v pomazánkách s chutí konzumují zásoby uvařených vajec. Vy byste si také rádi dali, ale držíte se, protože vy to kvůli cholesterolu nemůžete. Klidně si dejte! Vysvětlíme vám, jak to s tím "strašidelným" cholesterolem ve vejcích ve skutečnosti je.

Vaječným žloutkem jsme byli po mnoho let strašeni jako potravinou, na kterou bychom neměli ani pohledět, aby nám se nám cholesterol v něm obsažený neusadil v cévách a nezpůsobil infarkt.

Pravda - žloutek obsahuje hodně cholesterolu - přibližně 220 mg. Po jeho konzumaci se v krvi zvýší obsah asi o 100 mg, ovšem to je z hlediska celkové hladiny cholesterolu v krvi jen nepatrné zvýšení. Cholesterol je totiž mimořádně důležitá látka, kterou si tělo samo vyrábí a v krevní plasmě je ho přirozeně obsaženo asi 6000 mg.

Co myslíte, může zvýšení hladiny cholesterolu o jednu šedesátinu vyvolat takovou změnu, která by významně zvýšila pravděpodobnost tvorby aterosklerotické usazeniny? Prakticky NE.

Čtěte také

Navíc žloutek obsahuje lecitin, a ten brání srážení cholesterolu, a tím i jeho případnému uložení v cévách. Obsah lecitinu je tak vysoký, že dokáže udržet v rozpustném stavu více jak čtyřnásobné množství cholesterolu, než je ve žloutku obsaženo.

To pomáhá udržet na uzdě i cholesterol přijímaný z jiného zdroje. I člověk s narušeným metabolismem cholesterolu může 1 vajíčko denně zkonzumovat, pokud ho nebude smažit, ale vařit!

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...