Kuskus s rýží

Neodcházejte – maso tam bude také! Tedy aspoň kousek anglické slaniny.

Suroviny:
rýže
kuskus
anglická slanina
cibule
olej
sůl
na ozdobu kapie

Postup:

1. Množství řídíme podle počtu strávníků, rýže a kuskus by měly být půl na půl. Můžeme tak i využít zbylou rýži od předchozího dne a dodělat jen kuskus nebo naopak.

2. Kuskus připravíme podle návodu – základní postup: šálek kuskusu zalijeme dvěma šálky vody, osolíme, zakápneme olejem, přiklopíme a uvedeme do varu, hned pak oheň stáhneme a po chvíli zcela vypneme a pod utěrkou necháme kuskus dojít. Zhruba za 10 minut se tekutina vstřebá a kuskus jen nakypříme vidličkou.

3. Rýže – podobná příprava, šálek rýže zalijeme dvěma šálky vody, osolíme, kápneme oleje, uvedeme do varu, oheň stáhneme na minimum, chvíli necháme pod pokličkou dusit, pak oheň vypneme, pokličku zakryjeme utěrkou a necháme dojít. Trvá to o něco déle, než u kuskusu – cca 20 minut.

4. Na kostičky nakrájenou anglickou slaninu rozpečeme na pánvi, je-li slanina příliš libová, přidáme trochu oleje. Na tom pak osmahneme nakrájenou cibuli.

5. Kuskus a rýži promícháme, dáme na teplý talíř, navrch dáme slaninu s cibulí a obložíme třeba kapií.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.