Krásu háčkovaných výtvorů mohou lidé obdivovat v mosteckém muzeu
Až do 30. září můžete v Oblastním muzeu a galerii v Mostě navštívit výstavu Háčkovaná krása. Autorce výstavy Anně Dvořákové je už 80 let.
O původu háčkování toho moc nevíme – existují domněnky, že přišlo z Tibetu nebo Číny. První písemné zmínky pochází až z počátku 19. století z Anglie. Co ale víme je, že háčkování je vášeň. Alespoň to tedy platí pro 80letou Annu Dvořákovou, která vystavuje své háčkované výrobky v mosteckém muzeu.
Její dečky, tašky, čepice, ale třeba i zvířátka a figurky si teď mohou lidé prohlédnout na výstavě s názvem Háčkovaná krása.
Nápady a vzory pro háčkování shromažďovala autorka vlastně celý život. „Když jsem ještě pracovala, kupovala jsem si noviny, a tam měli vždy na stánku časopisy o háčkování – tak ty jsem si kupovala. Když jsem pak odešla do důchodu, tak jsem do toho hrábla a začala jsem,“ vysvětluje paní Dvořáková.
S inspirací jí pomáhají i vnučky, které nápady pro svojí babičku vyhledávají a stahují z internetu. Anna Dvořáková pak pro na oplátku háčkuje postavičky pro pravnoučata. Radost ale dělá i jiným dětem. „Slíbila jsem pro děti do školky k Mikuláši sněhuláky – tak musím udělat 26 sněhuláků,“ konstatuje s úsměvem.
Háčkovaná zvířátka putovala i do porodnic. „V porodnicích shánějí pro ta nedonošená miminka chobotnice, tak ty dělám taky. Z bavlny, o něco větší než pro ty moje pravnučky. Poslala jsem s tím pak dceru do porodnice, aby jim to tam odnesla. A vzali si to,“ usmívá se Anna Dvořáková a dodává: „Dělám ale i dečky. A když jich mám hodně, dám je sestřenici, která je odnese do psího útulku, kde to prodají a za výtěžek z toho mají pejsci papání.“
Na ukázky jejích prací se můžete vypravit podívat do Oblastního muzea a galerie v Mostě až do 30. září.
Související
-
Ústecké muzeum převeze z Roudnice nad Labem do svého depozitáře třítunovou plastiku glóbu
Muzeum města Ústí nad Labem převeze 23. srpna odpoledne do svého depozitáře třítunovou plastiku glóbu. Bývala na budově naproti hlavnímu ústeckému nádraží.
-
Nově opravené lounské muzeum se otevírá veřejnosti. Dostanou se do něj i vozíčkáři
Dům Sokolů z Mor v historickém centru Loun je zcela opravený. Jméno má po rodině rytířů Sokolů, kterým v 15. století patřila ves Mory u Podbořan.
-
V podzemních chodbách Panství Velichov se skladovalo ovoce, teď je tam muzeum historického skla
Kousek klidné země hledal před lety Milan Tálský i v okolí Velkého Března na Ústecku. Objevil kopec Velichov, který si jeho srdce získal svojí polohou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.