Králík v černé omáčce

Suroviny: 4 králičí stehna, 5 kuliček černého pepře, 2 kuličky nového koření, 1 bobkový list, 1 lžička sušeného tymiánu, 1 mrkev, 1 petržel, 1/2 celeru, 1 lžíce citrónové šťávy, 10 sušených švestek, hrst oloupaných mandlí, 5 lžic povidel, 80g másla, 2 lžíce cukru, 2 lžíce strouhaného perníku, 3 lžíce hladké mouky, sůl.

Postup: Králičí stehna uvaříme v osolené vodě společně s nakrájenou kořenovou zeleninou a kořením téměř do změknutí. Uvařené maso vyjmeme a udržujeme v teple, vývar přecedíme a použijeme ho jako základ pro omáčku. Nejdříve připravíme z másla a hladké mouky světle zlatou jíšku. Tu rozředíme vývarem, přimícháme povidla až se rozpustí. Přidáme nakrájené sušené švestky, cukr, nastrouhaný perník a omáčku a asi 15 minut provaříme. Potom za stálého míchání přidáváme po kapkách citrónovou šťávu. Omáčku ochutnáme a podle potřeby přidáme sůl nebo cukr. Chceme-li omáčku hladkou, můžeme ji rozmixovat, nevadí-li nám kousky sušených švestek, nemusíme. Nakonec přimícháme mandle, do omáčky vložíme maso a necháme prohřát. Podáváme s houskovým knedlíkem a ozdobíme plátkem citrónu.

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.