Kalisii v Rusku říkají „zlatý vlas“. Tahle pokojová květina je hotovým elixírem zdraví
Kalisie je nejen oblíbená pokojová rostlina, ale i léčivka. V Rusku jí říkají zlatý vlas. Když totiž roztrhnete její list, objeví se zlatá vlákna, která připomínají vlasy.
Kalisii se říká také „domácí ženšen“. Na pěstování doma není náročná, stačí vám zahradnický substrát. Hlavně dbejte na to, aby půda v květináči byla stále vlhká. Občas ji můžete i přihnojit. Kromě vláhy má ráda teplo a nepřímé sluneční světlo.
Velice snadno si ji můžete rozmnožit. Snadno zakoření, podobě jako její příbuzné, které znáte pod názvy „blázen“ nebo „voděnka“. Ulomíte oddenek a necháte ho zakořenit ve vodě, asi za týdny vyrazí kořínky a to už můžete rostlinu zasadit do květináče.
Listy dospělé rostliny připomínají listy aloe vera. Léčivé účinky mají výhonky – oddenky, na kterých je alespoň osm kolínek. Extrakty a tinktury z nich vyrobené vám pomůžou při bolestech hlavy, astmatu, alergii i při žaludečních problémech.
Osvědčily se i při hojení ran, popálenin a při potížích s bradavicemi.
Kalisie obsahuje opravdu hodně léčivých látek – vitamíny řady B, céčko, vápník, železo, chrom i měď a selen. Čas od času si můžete – jako prevenci - požvýkat kousek listu nebo i oddenku kalisie, nejvíce ale 3x denně. Požvýkejte a vyplivněte.
Související
-
Bambus je vynikající lék na astma, křeče a horečky. Navíc je skvělý i v kuchyni
Asi jen těžko byste hledali tak „multifunkční“ rostlinu, jako je bambus. Nejlépe ho ale využijete ve dvou oblastech – ve stavebnictví a v medicíně.
-
Violky jsou chutné i léčivé. Posilují kosti, cévy a dobré jsou i na astma
Možná vám také přijde divné jíst violku, ale vlastně proč ne? Hodí se ke zmrzlině, salátům nebo jako ozdoba dezertů.
-
Yzop dezinfikuje rány a pomáhá při nadměrném pocení. Navíc působí i jako afrodiziakum
Yzop lékařský se používá pro léčivé účinky už od starověku. Dnes se sice nejedná o nejznámější léčivku, přesto nám může pomoci s mnoha neduhy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.