Je pro vás česnek moc silný? Tak zkuste česnáček
Česnáčku se říká také česnečinka, psí česnek, česneková bylina nebo zaječí česnek. Mladá dvouletá rostlina voní silně po česneku a podobně i chutná, když uštípnete poupě, bílý kvítek nebo list.
Chuť česnáčku ale není tak silná, takže jde o dobrou alternativu pro ty, kdo česnek nemusí.
Česnáček se nesuší – ztratil by svoje zdraví prospěšné účinky. V tradiční čínské medicíně ho používají k podpoře zdravého fungování střeva, při zánětech průdušek a oslabených plic a také při únavě.
V česnáčku lékařském je hodně vitamínu C a provitamínu A. Hořčičné oleje v rostlině obsažené odstraňují škodliviny z ledvin.
Česnáčkem můžete posypat chleba s máslem, přidat ho do salátů, polévek, omáček, do placek, tvarohových pomazánek, nádivek či na skopové maso. Semínka se pak dají použít stejně jako ta hořčičná.
Čerstvou bylinku můžete použít k přípravě kloktadla, účinného při zánětech dásní a uvolněných zubech. Stačí jednu lžíci bylinky zalít čtvrt litrem horké vody a nechat pár minut vylouhovat.
Naši předkové využívali desinfekčních účinků česnáčku na zanícené rány. Bylinka se nehodí pro těhotné ženy a děti do 10 let.
Související
-
Vyhazujete česnekové výhonky s květy? Děláte chybu – je to vynikající a zdravá lahůdka
Když začíná kvést česnek, většina pěstitelů má plné ruce s vyštipováním, aby úplně nevykvetl. Tato vyštípaná květenství by ale byla škoda vyhazovat.
-
Čas medvědího česneku je tady. K čemu všemu se hodí a čím nám může prospět?
Jednou z prvních jarních bylinek, a velice zdravých, je medvědí česnek. Naši předkové ho dobře znali, a my ho v posledních letech také znovuobjevujeme.
-
Česnek patří mezi známá afrodiziaka. Navíc čistí tělo a zvyšuje imunitu
Lidé od pradávna toužili objevit zázračný lék na lásku a touhu. A některé potraviny patří prokazatelně mezi tzv. afrodiziaka – jako třeba česnek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.