Je pro vás česnek moc silný? Tak zkuste česnáček

22. červen 2021

Česnáčku se říká také česnečinka, psí česnek, česneková bylina nebo zaječí česnek. Mladá dvouletá rostlina voní silně po česneku a podobně i chutná, když uštípnete poupě, bílý kvítek nebo list.

Chuť česnáčku ale není tak silná, takže jde o dobrou alternativu pro ty, kdo česnek nemusí.

Česnáček se nesuší – ztratil by svoje zdraví prospěšné účinky. V tradiční čínské medicíně ho používají k podpoře zdravého fungování střeva, při zánětech průdušek a oslabených plic a také při únavě.

V česnáčku lékařském je hodně vitamínu C a provitamínu A. Hořčičné oleje v rostlině obsažené odstraňují škodliviny z ledvin.

Polévka z bršlice a česnáčku s avokádem

Česnáčkem můžete posypat chleba s máslem, přidat ho do salátů, polévek, omáček, do placek, tvarohových pomazánek, nádivek či na skopové maso. Semínka se pak dají použít stejně jako ta hořčičná.

Čerstvou bylinku můžete použít k přípravě kloktadla, účinného při zánětech dásní a uvolněných zubech. Stačí jednu lžíci bylinky zalít čtvrt litrem horké vody a nechat pár minut vylouhovat.

Naši předkové využívali desinfekčních účinků česnáčku na zanícené rány. Bylinka se nehodí pro těhotné ženy a děti do 10 let.  

autor: Eva Bucharová | zdroje: wikipedie.cz , www.bylinkyprovsechny.cz
Spustit audio

Související