Jak uplést pěknou pomlázku?

Pletení pomlázky
Pletení pomlázky

Máme pro vás návod, kde najít vrby, jak vybrat, nastříhat a uchovat proutky, a hlavně: jak správně uplést velikonoční pomlázku!

Nejlepší pomlázka je ta z čerstvě nastříhaných vrbových proutků, protože je pružná. Správnou pomlázku můžeme ohnout tak, že se její opačné konce dotýkají, a přesto se nezlomí. Někdy ale víme, že nás bude tlačit čas, a tak můžeme pomlázku uplést až 3 týdny dopředu.

Ať se rozhodneme plést v předstihu, nebo až těsně před svátky, vrbové proutky co nejdřív po nastříhání musíme dát do vody. Pozor – nastříhané proutky skladujeme v chladu a v temnu!

Kde vzít proutky?

Vrby rostou u potoka nebo tam, kde je podzemní voda. Různé vrby mají různé barvy proutí, a tak si můžete vybrat barvičky od žluté až po zelenou. Vybíráme ale proutky měkké, pružné, bez sklonu k lámání.

Malé proutí, velké proutí, na tom nezáleží. Platí, že čím delší proutí, tím delší pomlázka. Pomlázka může být dekorativní, veliká jen 10 centimetrů, nebo i velká, s délkou kolem metru. Proutků potřebujeme devět. Osm na pletení a devátý na rukojeť.

Příprava rukojeti

Vezmeme proutek a ostrým nožem ho ze silnějšího konce opatrně nařízneme. Řez vedeme podél proutku směrem k jeho špičce, a cílem je tlustou část proutku zúžit.

Jedním řezem se to většinou nepovede, proto odřezávání opakujeme tak dlouho, až zhruba třetina silnější části proutku je zúžená tak, že jde celý proutek snadno omotat kolem zápěstí ruky. Když se proutek po omotání kolem ruky nezlomí, je to dobré, máme přípravu hotovou. Když se zlomí, je to dobré taky, protože pořád lepší, když se zlomí hned, než při pletení pomlázky.

Největší chyba při pletení pomlázky

Většina lidí odpočítá osm proutků a proutky srovná tak, že jejich silnější konce jsou v jedné rovině. Chyba! Má to být přesně naopak.

Proutky se před pletením srovnávají tak, aby v jedné rovině byly jejich tenké konce. Silnější konce se také zastřihnou, aby končily stejně, ale až poté, co vpleteme devátý proutek jako rukojeť.

Tímhle postupem se dosáhne toho, že po upletení bude pomlázka rovná.

Takže držíme v ruce osm správně srovnaných proutků a rozdělíme je na dva díly. Čtyři na jedné straně, čtyři na druhé. Hodí se, když máte pomocníka, který vám proutky na jejich silnější straně přidrží, aby se vám lépe pletlo.

Na silnějších koncích doprostřed mezi proutky (kolmo na ně) vložíte proutek devátý – představte si, jako byste ho mezi 4 a 4 proutky skřípli. Pak devátý proutek omotáte kolem těch osmi dokola, dokola, dokola… Konec tohoto proutku opět zastrčíte mezi proutky, podobně jako na začátku, a proutek utáhnete, aby rukojeť nebyla volná. Přečnívající části proutku = rukojeti ustřihnete.

Pleteme pomlázku

Máme základ pomlázky s rukojetí. Znovu si rozdělíme proutky na dvě strany po čtyřech. Vezmeme krajní proutek z jedné strany a dáme ho vrchem přes dva proutky z protější strany doprostřed a spodem ho vrátíme nazpátek. Totéž uděláme s krajním proutkem z opačné strany.

Krajní proutek, vrchem doprostřed, spodem zpět. Proutky neutahujte, aby pomlázka nebyla pokroucená, stačí je malinko utáhnout až ke konci pletení.

Když zbývá pět centimetrů do konce proutků, pomlázku ukončíme mašlí. Mašli upevníme do pomlázky tak, že její prostředek vložíme mezi rozdělené půlky pomlázky, a pak ještě z jedné i z druhé strany proutky pleteme, jakoby tam ani žádná mašle nebyla. Po dopletení mašli zamotáme a uvážeme.

Podle vkusu můžeme pomlázku dozdobit dalšími pentličkami. Velikonoční barvy jsou zelená, žlutá, červená a oranžová, ale není to podmínkou, záleží, jaké barvy se líbí vám, nebo které máte k dispozici. A teď už jen „Hody, hody, doprovody!“

Spustit audio

Související