Historikové jednali o městských knihách

22. listopad 2008

Zavedeme vás do dob, kdy ještě neexistovaly důmyslné byrokratické organizace, plné úředníků, ale kdy města vedla svoji agendu často jen v několika mohutných knihách, do nichž se zapisovalo vše, co bylo potřebné.

Tyhle romantické časy jsou dnes předmětem bádání historiků, protože ony "městské knihy", jak se těmto velkým svazkům říká, poskytují mnoho cenných informací o životě ve městech v minulosti. Koncem října se v Ústí nad Labem sešla řada odborníků, aby debatovali o tom, nakolik se městské knihy daří postupně zpřístupňovat odborné veřejnosti. Konferenci s názvem "Stav a perspektivy zpřístupňování středověkých a raně novověkých městských knih" pořádaly společně katedra historie Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, katedra pomocných věd historických a archivního studia Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Archiv Hlavního města Prahy. Na dvoudenní konferenci se byla podívat i redaktorka Českého rozhlasu Sever Gabriela Hauptvogelová a hovořila s děkankou Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Michaelou Hrubou. Třeba právě o tom, co to jsou ony městské knihy.

autor: hau
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.