Farmář z Benešova nad Ploučnicí si pořídil chlupaté plemeno vepře

Selata mangalice (za plotem) si hravě spletete s ovcemi
Selata mangalice (za plotem) si hravě spletete s ovcemi

Prasata mangalice maďarské se volně pasou, jejich selata jsou roztomilá, ale pozor – mohou hravě přerůst tři sta kilogramů.

„Mangalice jsou chlupaté jako ovečky,“ popisuje farmář Jiří Chodora., „Dokonce jsou lidé, co si tato prasata s ovcí dokážou splést.“ Jiří Chodora má selata mangalice dvě, zhruba dvouměsíční.

Obě selata vypadají smíš jako malí divočáci, než prase domáci. Je to tím, že pocházejí z Maďarska,  kde žijí polodivoce v přírodě.

„Pořídil jsem si je na zkoušku, protože ohledně jejich masa se říká, že jsou to V.I.P. prasata,“ usmívá se farmář.  „V Maďarsku se z jejich masa dělá pravý uherák,“ doplňuje.

Dříve Jiří Chodora zkoušel malá vietnamská prasátka. „Chuťově je jejich maso dobré, ale zvířata málo narostou. Proto jsem se rozhodl pro mangalice, které narostou hodně, v Maďarsku se zabíjejí od hmotnosti tři sta kilogramů a více,“ říká s tím, že jsou ale hodně tučné.

Na jateční hmotnost tří set kilogramů narostou zhruba za dva a půl roku. I jejich krmení se od českých domácích prasat se liší. „Volně se pasou, a já je k tomu přikrmuji senem a namáčeným chlebem,“ vysvětluje chovatel.

K chovu u domku v běžné zástavbě je ale nedoporučuje. „Sami se přesvědčíte, že mají specifický pach,“ varuje. „Na vypásání se ale hodí, ale je potřeba počítat s tím, že hodně ryjí a také mít pevný plot, protože se drbou,“ dodává.

Kdo nepočítá s přezimováním mangalic, nemusí stavět zděný chlívek. Stačí jednoduchý přístřešek třeba z palet, a prasata získají útočiště před sluncem i před deštěm. Do přístřešku umístěte koryto, aby bylo kam nasypat příkrm, a pak už zbývá poslední povinnost: zajistit prasátkům stálý přístup k vodě.

Spustit audio

Související