Drážďanská štola

Štola je tradiční německé vánoční pečivo, které má tvarem připomínat  Christkindl – po našem Jezulátko  zabalené v plence. Je to takřka dokonalý kříženec vánočního cukroví (dík množství másla, cukru a dalších ingrediencí) a vánočky (dík technologii kynutého těsta).

Suroviny:

600 g hladké mouky, 300 g másla, 70 g cukru, 1 vanilkový cukr, asi 200 ml mléka, 50 g droždí, 1-2 žloutky, kůru z půlky citronu, špetku soli a na špičku nože strouhaného muškátového oříšku, dále budeme potřebovat 200 g rozinek, rum, 80 g mandlí, 2-3 hořké mandle, asi 100 g citronátu a 50 g kandované pomerančové kůry, 100-150 g marcipánu a máslo a cukr moučku s vanilkovým cukrem na závěrečnou úpravu

Postup:

  1. Rozinky opláchneme a namočíme přes noc do rumu. Mandle zalijeme vařící vodou a až zchladnou, sloupneme jim slupky a nakrájíme na větší nudličky.
  2. Z trochy vlažného mléka, lžičky cukru a droždí připravíme kvásek.
  3. Do mísy prosejeme mouku, přidáme cukr, vanilkový cukr, špetku soli a nakrájené změklé máslo, pak přidáme citronovou kůru, muškátový oříšek, žloutky, kvásek a podle potřeby přiléváme postupně i vlahé mléko. Můžeme i kápnout trochu rumu z rozinek a zpracováváme vařečkou na hladké těsto, které by se nemělo chytat mísy.
  4. Pod utěrkou a v teple necháme hodinu kynout, pak zapracujeme citronát, kandovanou pomerančovou kůru a rozinky a ještě půl hodiny necháme kynout.
  5. Na pomoučeném vále vyválíme na oválnou placku asi 3 cm silnou a podélně přeložíme ne úplně na polovinu, okraj spodní části by měl vykukovat. A ten přehyb si zrovna říká o další vylepšení – před přeložením tam vložíme váleček z marcipánu, v okraji vrchní části lehce přitlačíme a štolu přeneseme na pečicí papír na plechu.
  6. Necháme znovu asi čtvrt hodiny odpočívat a pak dáme do trouby předehřáté na zhruba 185 stupňů péci. Trvá to přibližně hodinu, zapíchnutou špejlí zkusíme, je-li už štola propečená. Pokud začíná na povrchu rychleji tmavnout, zakryjeme ji alobalem nebo archem pečicího papíru.
  7. Ještě horkou štolu vydatně potřeme rozpuštěným máslem a neméně vydatně posypeme moučkovým cukrem s vanilkovým cukrem. Necháme zcela vychladnout a pak zabalíme do celofánu nebo potravinářské fólie a uložíme do suchého prostředí s teplotou do 19-20 stupňů. Potřebuje čas na rozležení, tradičně se štoly pekly na začátku adventu, ale minimálně je zapotřebí 14 dnů a nakrojit se smí až o Štědrém večeru.

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?