Drážďanská štola
Štola je tradiční německé vánoční pečivo, které má tvarem připomínat Christkindl – po našem Jezulátko zabalené v plence. Je to takřka dokonalý kříženec vánočního cukroví (dík množství másla, cukru a dalších ingrediencí) a vánočky (dík technologii kynutého těsta).
Suroviny:
600 g hladké mouky, 300 g másla, 70 g cukru, 1 vanilkový cukr, asi 200 ml mléka, 50 g droždí, 1-2 žloutky, kůru z půlky citronu, špetku soli a na špičku nože strouhaného muškátového oříšku, dále budeme potřebovat 200 g rozinek, rum, 80 g mandlí, 2-3 hořké mandle, asi 100 g citronátu a 50 g kandované pomerančové kůry, 100-150 g marcipánu a máslo a cukr moučku s vanilkovým cukrem na závěrečnou úpravu
Postup:
- Rozinky opláchneme a namočíme přes noc do rumu. Mandle zalijeme vařící vodou a až zchladnou, sloupneme jim slupky a nakrájíme na větší nudličky.
- Z trochy vlažného mléka, lžičky cukru a droždí připravíme kvásek.
- Do mísy prosejeme mouku, přidáme cukr, vanilkový cukr, špetku soli a nakrájené změklé máslo, pak přidáme citronovou kůru, muškátový oříšek, žloutky, kvásek a podle potřeby přiléváme postupně i vlahé mléko. Můžeme i kápnout trochu rumu z rozinek a zpracováváme vařečkou na hladké těsto, které by se nemělo chytat mísy.
- Pod utěrkou a v teple necháme hodinu kynout, pak zapracujeme citronát, kandovanou pomerančovou kůru a rozinky a ještě půl hodiny necháme kynout.
- Na pomoučeném vále vyválíme na oválnou placku asi 3 cm silnou a podélně přeložíme ne úplně na polovinu, okraj spodní části by měl vykukovat. A ten přehyb si zrovna říká o další vylepšení – před přeložením tam vložíme váleček z marcipánu, v okraji vrchní části lehce přitlačíme a štolu přeneseme na pečicí papír na plechu.
- Necháme znovu asi čtvrt hodiny odpočívat a pak dáme do trouby předehřáté na zhruba 185 stupňů péci. Trvá to přibližně hodinu, zapíchnutou špejlí zkusíme, je-li už štola propečená. Pokud začíná na povrchu rychleji tmavnout, zakryjeme ji alobalem nebo archem pečicího papíru.
- Ještě horkou štolu vydatně potřeme rozpuštěným máslem a neméně vydatně posypeme moučkovým cukrem s vanilkovým cukrem. Necháme zcela vychladnout a pak zabalíme do celofánu nebo potravinářské fólie a uložíme do suchého prostředí s teplotou do 19-20 stupňů. Potřebuje čas na rozležení, tradičně se štoly pekly na začátku adventu, ale minimálně je zapotřebí 14 dnů a nakrojit se smí až o Štědrém večeru.
Související
-
Kokos jak ho neznáte aneb Kokosová mouka, olej a cukr v kuchyni
Kokos je v mnoha částech světa považovaný za největší přírodní bohatství. Rostlina se dá totiž zpracovat úplně celá a plod samotný se dá využít mnoha způsoby. My se...
-
Datle – cukroví, po kterém neztloustnete
Plody datlovníku jsou složeny převážně ze sacharidů. Přírodní cukry tvoří 50- 70 procent obsahu všech látek a datle se tak stávají nejlepší náhražkou sladkostí, pro...
-
Tipy na zdravější vánoční cukroví aneb Jak mlsat a nepřibrat
Jak si užít vánoční hodování, a přitom „nehřešit“? To je každoroční noční můra těch, kteří se jinak celý rok snaží žít zdravě. Poradíme vám, jak mlsat, a při tom ne...
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?