Čirok, dochan a jiné. Z historie afrického zemědělství a výročí prvního výstupu do volného kosmu
Afrika a zemědělství, 2. část: Domestikace (4:53) – Astronomie: Trpasličí planeta Makemake má 20 let (18:16) – 60 let: Alexej Leonov, první člověk ve volném vesmíru (23:01)
V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte, jak se vede sladkovodním delfínovcům ganžským v indických řekách, představíme vám pozoruhodnou evoluční adaptaci dýchacích orgánů asijských ryb rájovců dlohoploutvých, nahlédneme do tajemných příkopů z pravěku, objevených archeology u saského Lipska, zmíníme se o pozoruhodném nálezu hromadného hrobu z doby římské ve Vídni a povíme si o lišejníku, který by troše štěstí mohl přežít i nehostinné podmínky na povrchu Marsu.
Sahara a zemědělství v Africe
V minulém Planetáriu jsme si povídali o Sahaře, která nebyla vždycky tak vyprahlá jako dnes. Období zelené a žluté Sahary se v minulosti mnohokrát vystřídala v souvislosti s počátky a konci ledových dob – tedy glaciálů. Za ty jsou zřejmě zodpovědné takzvané precesní pohyby zemské osy, která není kolmá k rovině své dráhy; v důsledku toho se naše planeta při svém oběhu „kymácí“ skoro jako káča, a to s periodou přibližně čtyřiceti tisíc let. Dávky slunečního záření tak dopadají na naši planetu v různých obdobích s různou intenzitou a pod různým úhlem. A pak je na Sahaře tu o něco vlhčeji a jindy zase sucho. Oblast subsaharské Afriky zajímavým způsobem přispěla k historii zemědělství.
Saharská poušť pravděpodobně přispěla i k samotnému vzniku a rozvoji zemědělství, říká archeolog a archeobotanik Jaromír Beneš z Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jakým způsobem? Došlo v subsaharské Africe k domestikaci nějakých plodin, případně i zvířat? Některé v současnosti rozšířené plodiny se do Afriky dostaly z Asie. Podobnou cestou přišel také skot, se kterým se dnes na africkém kontinentu běžně setkáte.
Alexej Leonov, první ve volném vesmíru
Nedávno uplynulo 60 let od prvního výstupu člověka do volného vesmíru. Tímto průkopníkem se 18. března roku 1965 stal kosmonaut Alexej Leonov. Tento v pořadí jedenáctý sovětský kosmonaut zemřel v říjnu roku 2019. Byl rozhodně jednou z nejvýraznějších osobností sovětského kosmického programu. Zasloužila se o to především mise kosmické lodi Voschod 2, ve které letěl spolu s Pavlem Běljajevem; krátká, ale komplikovaná. Chybělo málo a mohla skončit tragédií. Pojďme si dobrodružství těchto dvou odvážných mužů připomenout podrobněji, v repríze povídání s publicistou a odborníkem na kosmonautiku Tomášem Přibylem, jinak kurátorem letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně, které jsme poprvé vysílali při půlstoletém výročí této přelomové události.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.