Bahno na Marsu a „ze všech nejpodivnější“ světy pohledem science fiction a vědy
Poslechněte si:
01:08 - Objevy a události
04:36 - Bahenní vulkanismus a bahno na Marsu
16:42 - Příběhy s nulou: Sýrové dědictví zvané roquefort
20:42 - Kniha měsíce: Jak vzniká počasí
23:25 - Soutěž o Knihu měsíce
24:28 - Astrobiologická sci-fi antologie Strangest of All
V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte o podzemních „zombie požárech“, které stále neuhasínají a ohrožují Arktidu, a také o výpravě čínských vědců na momentálně zcela liduprázdný masiv nejvyšší hory světa Mount Everest. Představíme vám nečekaný nález zlatého nákrčníku z doby římské ve Ždánickém lese u Brna a také další planetku, která nedávno prolétla v blízkosti Země a do budoucna bude nutné ji dobře sledovat; vrátíme se i k prvnímu pilotovanému letu kosmické lodi Crew Dragon k Mezinárodní kosmické stanici, odkud astronauti zřejmě přivezou jednu historickou relikvii.
Teklo by bahno na Marsu?
Dají se na Marsu najít stopy po bahenním vulkanismu – a pokud ano, jak vypadají? To je téma, které v minulých týdnech výrazně rezonovalo českými médii. Marsovské bahno, jak se zdá, spoustu lidí doopravdy zajímá. Problematikou bahenního vulkanismu na rudé planetě se zabýval vědecký tým, v jehož čele stáli čeští vědci. Nebáli se neobvyklých experimentů, které měly v první řadě objasnit, jestli vůbec podmínky na Marsu vznik nějakých bahenních proudů umožňují. Výsledky jejich výzkumu byly v květnu 2020 publikovány v časopise Nature Geoscience. Vedoucím autorského týmu studie i samotného výzkumu byl planetolog Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky v Praze, kterého jsme se zajeli zeptat, proč si ke studiu vybral právě toto „bahenní“ téma.
Aby vědci zjistili, jestli bahno na Marsu skutečně může téci, museli si připravit jeho nápodobu z pozemských zdrojů – a také museli nějakým způsobem vytvořit podmínky co nejpodobnější povrchu rudé planety. Postavili si v laboratoři svůj vlastní Mars? Jaký význam mají podobné experimenty? Budou se od teď vědci dívat na fotografie marsovského povrchu, které k nám posílají sondy, trochu jinýma očima?
Strangest of All – Ze všech nejpodivnější
Tak se jmenuje sborník vědeckofantastických příběhů a popularizačních textů, věnovaný nepřeberným možnostem života v jiných koutech vesmíru, mimo naši planetu. Tuto antologii publikoval nedávno na svém webu Evropský astrobiologický institut, a to v podobě elektronické publikace, která je volně ke stažení. Své povídky pro tento účel poskytlo osm autorů. Mnozí z nich jsou zároveň vědci nebo inženýry. Literatura žánru science-fiction jim umožňuje popustit uzdu fantazii a zaspekulovat o podobách mimozemského života, který může být z našeho pohledu opravdu podivný.
Editorkou a také spoluautorkou antologie Strangest of All je evoluční bioložka a zároveň spisovatelka Julie Nováková, vedoucí popularizační skupiny Evropského astrobiologického institutu. Čím přesně se tento institut zabývá, a co přesně je astrobiologie? Vznikly povídky, které čtenáři najdou v antologii Strangest of All, speciálně pro tuto publikaci nebo byly převzaté z jiných zdrojů? Mohou vědci volně „fantazírovat“ jako spisovatelé science fiction, aniž by tím utrpěla jejich vědecká pověst?
Související
-
Bahno se na Marsu chová podobně jako láva na Havaji, zjistili vědci
Někdy stačí, když několikrát vylijete kbelík bahna na zmrzlý tác s pískem, a najednou váš článek vydá prestižní vědecký časopis Nature Geoscience.
-
Na Marsu bahno teče jako láva. Evropský tým pod vedením Čecha odhalil procesy na povrchu planety
Část marsovských sopek vznikla nově objevenými procesy. Útvary, které ze satelitu vypadají jako ztuhlé proudy lávy, možná vznikly díky bahenním sopkám.
-
Mimozemšťané by na Zemi přiletěli jen kvůli nám, tvrdí...
Některé věci nelze potvrdit ani vyvrátit, a tak nezbývá než je alespoň vzít na vědomí. Typickým příkladem jsou mimozemšťané, o kterých dost lidí tvrdí, že existují....
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.