9. srpen: aféra Watergate a hvězdná tvář Semaforu

Eva Pilarová

Dnes je čtvrtek 9. srpna, svátek má Roman. Zdá se, že dnešek bude vůbec nejteplejším dnem v tomto týdnu a mohl by lámat i historické rekordy.

Nás ale bude zajímat dnešní datum. Zatím jedinkrát v americké historii byl prezident donucen odstoupit. Stalo se tak 9. srpna 1974. Richard Nixon se stal hlavním aktérem aféry, o které se mluví jako o Watergate.

Šlo v podstatě o dlouhodobé nezákonné odposlouchávání a sledování politických konkurentů – to vše se platilo z hodně podivných fondů. Na odhalení celé aféry měli kupodivu podíl dva novináři a v Americe se tak naplno ukázala síla tisku.

Nejsem si jist, jestli by u nás taková odhalení ještě vůbec někoho vzrušovala, natož aby kvůli nějakým odposlechům někdo abdikoval. Jestli vás celý příběh zajímá, je k vidění moc pěkný film Tři dny Kondora.

I dnes popřejeme k narozeninám. Co říci k Evě Pilarové? Je to stálice české hudby, dáma s vybraným vkusem nejen hudebním a především vynikající zpěvačka.

Možná nás teď slyší na své chalupě, kterou má tady u nás na severu. Konkrétně na Českolipsku. Tak tedy paní Evo – vše nej k 79. narozeninám! Hezký poslech přeje Petr Beran.