8. únor: slavné divadlo a zpěvák krejčím

8. únor 2019
Stalo se dnes

Dnes je pátek 8. února. Patříte mezi fanoušky divadla? Jistě největším úkazem ve dvacátých letech minulého století bylo divadlo osvobozené.

Ale jeho počátky nebyly nejslavnější. Oficiálně začalo hrát 8. února 1926, jako divadelní odnož Devětsilu. Ovšem úspěch se jaksi nedostavil. To až o rok později s Voskovcem a Werichem ve slavné Vestpoketce. Dál už ten příběh samozřejmě všichni znáte. Osvobozené divadlo a speciálně zmíněná dvojice komiků se staly předválečným fenoménem. Ostatně víte, jak poznáte dobrý humor? Zasmějete se mu i po desítkách let. Osvobozené divadlo toho je důkazem.

Dnes si vzpomeneme i na legendárního brněnského zpěváka a idol nejednoho dívčího, dnes už tedy spíš dámského srdce. Milan Chladil patřil svého času mezi nejpopulárnější zpěváky. Ale málo se ví, že i rád sportoval. V Brně hrál první ligu basketbalu, věnoval se i fotbalu, volejbalu, nohejbalu a tenisu. Byl fanouškem pražské Slávie. Podobně jako Karel Vlach vlastnil sbírku plnících per. Zajímavým koníčkem Milana Chladila bylo šití - podle nedoložených tvrzení dokonce vystupoval v oblecích, které si sám ušil, však byl vyučeným krejčím, tak jako tatínek. Dnes uplynulo od jeho narození 88 let. Hezký den přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.