31. březen: letní čas a autor bestselerů

31. březen 2019

Dneska v noci jsme si zase posunovali hodinky. Ach jo. Přiznám se, že mě ty změny času nedělají dobře.

Zvlášť, když ten letní vlastně není správný. Poledne má být, když je slunce nejvýš na obloze. Zeptejte se kytek, slepic i jiných živočichů. Při letním čase to neplatí, poledne je nejvýš v jednu.

Slepicím je to dost jedno, ty si jedou dál posvém, ale co máme říkat my? Historie změn času je zajímavá. Čas se začal posouvat v českých zemích kvůli válce.

Poprvé při té první, podruhé za protektorátu. Ovšem války skončily a čas se zase vrátil, kde měl být. Před 40 lety ovšem ve světě znovu čas posunuli, tentokrát kvůli energetické krizi.

A ke změnám jsme přistoupili i my. Možná pamatujete ten rok 1979, kdy skoro denně nešla večer elektřina. No a od té doby letní čas máme doteď.

Popřejme k narozeninám. Dnes je slaví autor mnoha bestselerů, podle nichž byly natočeny i velmi úspěšné filmy.

Michal Viewegh prožil většinu života v Sázavě, odtud taky pochází skvělá Báječná léta pod psa. Dnes je mu 57 let. Gratulujeme.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...