31. březen: letní čas a autor bestselerů

31. březen 2019
Stalo se dnes

Dneska v noci jsme si zase posunovali hodinky. Ach jo. Přiznám se, že mě ty změny času nedělají dobře.

Zvlášť, když ten letní vlastně není správný. Poledne má být, když je slunce nejvýš na obloze. Zeptejte se kytek, slepic i jiných živočichů. Při letním čase to neplatí, poledne je nejvýš v jednu.

Slepicím je to dost jedno, ty si jedou dál posvém, ale co máme říkat my? Historie změn času je zajímavá. Čas se začal posouvat v českých zemích kvůli válce.

Poprvé při té první, podruhé za protektorátu. Ovšem války skončily a čas se zase vrátil, kde měl být. Před 40 lety ovšem ve světě znovu čas posunuli, tentokrát kvůli energetické krizi.

A ke změnám jsme přistoupili i my. Možná pamatujete ten rok 1979, kdy skoro denně nešla večer elektřina. No a od té doby letní čas máme doteď.

Popřejme k narozeninám. Dnes je slaví autor mnoha bestselerů, podle nichž byly natočeny i velmi úspěšné filmy.

Michal Viewegh prožil většinu života v Sázavě, odtud taky pochází skvělá Báječná léta pod psa. Dnes je mu 57 let. Gratulujeme.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.