3. březen: kolem Země za tři dny a smrt bratříčka

Dávným lidským snem bylo vždycky dostat se co nejrychleji kolem zeměkoule. Zkoušeli to mořeplavci, taky pan William Fogg v krásné knize od Julese Verna.

Ten to dokonce stihl za 80 dní. Ale to byla fikce. Před 14 lety to jeden trochu bláznivý miliardář stihl za necelé tři dny. Steve Fossett nasedl v roce 2005 a po uražení více než 36 000 kilometrů v 67 hodinách a 2 minutách ve čtvrtek 3. března přistál na stejném letišti, ze kterého vyletěl.

Jeho vášeň pro létání se mu ovšem jen dva roky na to stala osudnou. Zmizel nad nevadskou pouští a jeho ostatky nebyly nikdy nalezeny. Smutný osud.

Dnes si také připomeneme písničkáře, který u nás ovlivnil hned několik generací. Kroměřížský rodák Karel Kryl byl skvělým textařem, vlastně spíš básníkem. Jeho první deska vyšla v klokotavé době roku 1969 a písničky o okupaci se soudruhům příliš do krámu nehodily.

I proto prožil Karel Kryl svá nejproduktivnější léta v emigraci. Kazety a pásky s jeho nahrávkami kolovaly celou zemí a jako cosi zakázaného je každý schovával.

V roce 1989 se Karel Kryl mohl do Čech vrátit, ale ta doba a prostředí u nás se mu moc nelíbila. Byl z vývoje naší společnosti dost zklamán. Karel Kryl zemřel před 25 lety.

Spustit audio
autor: Petr Beran

Související

  • Jiří Černý o Karlu Krylovi

    Včera jsme si připomněli nedožité 63.narozeniny Karla Kryla.Narodil se totiž 12.4.1944. Proto hudební kritik a publicista Jiří Černý zavzpomíná na legendárního česk...

  • Karel Kryl v roce 1989 na severu Čech

    Události listopadu 1989 jsou dodnes v naší paměti díky určitým symbolům. Zcela určitě jedním z nich bude Václav Havel - ale nejen on.