150 let od objevu Země Františka Josefa, další arktická dobrodružství a stínové divadlo na Měsíci
150 let od objevu Země Františka Josefa, 2. část: Expedice (4:25) – Příběhy s trojkou: Výbuch sopky Krakatoa (20:55) – Rychle běžící stíny: Průvodce po Měsíci (26:15)
V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte o novém absolutním teplotním rekordu, který naměřila meteorologická bóje v moři u Floridy, představíme vám unikátní paleontologický nález z Číny – zkamenělý smrtelný boj savce s dinosaurem, povíme si o zvláštních destičkách s reliéfy, nalezených v pravěkých vrstvách Kateřinské jeskyně v Moravském krasu, a také o činských jeskynních malbách, ohrožených změnami klimatu; poslední slovo pak bude patřit snad nejpodivnější exoplanetě, jakou se dosud podařilo najít – je totiž zahalena do kovových mraků.
Objev neznámé mrazivé země
Rakousko-uherské polární expedice se v letech 1872–1874 zúčastnili i námořní důstojníci Gustav Brosch, rodák z Chomutova a Eduard Orel, původem z Nového Jičína; topič Josef Pospíšil z Přerova a strojník Ota Kříž z Pačlavic u Kroměříže, který na výpravě zemřel. Mnohonárodností expedici, která čítala celkem 24 mužů, vedli německý badatel Carl Weyprecht a rakousko-uherský výzkumník Julius von Payer, rodák ze Šanova, části dnešních severočeských Teplic. Přestože byla označována jako polární výprava, jejím hlavním cílem byl pokus o proplutí severovýchodním průjezdem severně od sibiřských břehů. To se nepodařilo, polárníci však učinili jiný objev, když narazili na dosud neznámé souostroví. Dali mu jméno Země Františka Josefa.
Weyprecht-Payerova polární expedice vyplula 13. června 1872 z německého přístavu Bremerhaven na palubě průzkumné plachetnice s pomocným parním pohonem Admiral Tegetthoff. Co ji na severu čekalo? O tom hovoří Eva Novotná, ředitelka Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Julius von Payer, který jako první nově objevené souostroví mapoval, zanechal v polárních krajích zřetelnou a nesmazatelnou českou stopu – v dodnes platných geografických názvech. Žádná další rakousko-uherská výprava se už k Zemi Františka Josefa nevydala. O nově objevenou zemi však byl poměrně velký zájem mezi ostatními badateli. Proč vlastně?
Rychle běžící stíny a jak je pozorovat
V roce 2022 spatřila světlo světa útlá, ale inspirativní publikace pro všechny, kdo se rádi kochají krásami noční oblohy – především pak divokou lunární krajinou. Název má stručný a jasný: Průvodce po Měsíci. Pokud i vy rádi vzhlížíte k bledé tváři našeho průvodce, můžete svůj koníček pozdvihnout na vyšší úroveň tím, že si pořídíte nějaké finančně dostupné optické zařízení a najdete místo s volným výhledem. Pak už se jen stačí řídit radami výše zmíněné příručky, a můžete se těšit na řadu nezapomenutelných zážitků.
Dost podobně se nechal měsíčním svitem zlákat i autor Průvodce po Měsíci, astronom Pavel Gabzdyl z brněnské hvězdárny a planetária, se kterým jsme si v našem pořadu povídali v květnu roku 2022.
Související
-
Zamrzlá moře Arktidy, rakousko-uherská polární expedice a vzpomínka na archeologa Jiřího Waldhausera
150 let od objevu Země Františka Josefa,1. část: Tajemný sever (4:35) – Procházka srpnovou oblohou (18:54) – Český ráj očima archeologa: In memoriam Jiří Waldhauser (24:42)
-
Julius Payer na rodné Teplice nezapomněl: na objevitelské...
V rubrice výročí týdne si tentokrát připomeneme významného polárníka Julia Payera. Narodil se 2. září 1842 v Šanově – Schönau, dnes části Teplic.
-
NASA chce z povrchu Měsíce získávat vodu a kyslík a později i vzácné kovy, už od roku 2032
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.