14. březen: Slovenský stát a král lidovek

14. březen 2019

Letošek je kromě jiného i ve znamení vzpomínek na smutnou dobu před 80 lety. Na dobu okupace. O té si víc povíme zítra.

Ale už den před tím, než německé jednotky vjely do Čech, se Slováci rozhodli vyhlásit samostatnost a vznikl tak Slovenský stát. Psal se 14. březen 1939.

Slovenská vláda se okamžitě postavila na stranu OSY a stala se tak Hitlerovým spojencem. Smutnou kapitolou historie je i účast zhruba 50 000 slovenských vojáků při německé agresi proti tehdejšímu Sovětskému svazu.

Události druhé světové války pamatuje i dnešní oslavenec. Právem se mu říká král lidové písničky. Jožka Černý zpíval od malička. Už jako čtyřletý klučina vítal svým zpěvem prezidenta Beneše v Hodoníně.

Od té doby zpíval prezidentům vlastně všem. Kromě zpívání si rád zahraje i fotbal. A pozor, nesmím zapomenout na jednu rozhlasovou cenu. Už v roce 1985 získal Zlatý mikrofon Československého rozhlasu. Vše nejlepší k dnešním 77 narozeninám.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...