10. březen: poslední kovboj a kytarista od „Goťáka“

10. březen 2018
Michal Tučný

Dnes je sobota 10 března, svátek má Viktorie. Podle teplot to vypadá, že už se nám plnou silou hlásí jaro. Pranostika říká: „Mrzne-li v den Čtyřiceti mučedníků, mrzne potom ještě 40 dní“.

Jak to tedy vypadá, s mrazy jsme pro letošek skončili. Dnes v kalendáři najdeme dva pány, bez kterých by náš vysílací playlist byl o hodně písniček chudší.

10. března 1995 nás opustil „Poslední kovboj“. Taková vlastně byla přezdívka skvělého zpěváka Michala Tučného. Ačkoli rodilý Pražák, nechal hodně silnou stopu i tady u nás na severu. Patřil k jedné z nejsilnějších sestav oblíbených Fešáků.

Málo se ví, že kromě zpěvu solidně ovládal klavír, bicí a kytaru. Jenže měl i své slabší stránky. Rád hodně jedl, a také pil – a ne vždy nealko. Možná i proto zemřel docela mladý. V 48 letech podlehl rakovině jater.

Ještě jednoho muzikanta vám dnes připomenu – Ladislav Štaidl totiž dnes slaví 73 narozeniny. Když si tohohle vždy elegantního kytaristu vybavíte v orchestru Karla Gotta, jen těžko byste řekli, že začínal jako pravý rock and rollový rebel. Totiž společně s Miki Volkem, nebo Mirkem Berkou ve skupině Crazy Boys. A věřte, že na tu dobu, na rok 1962, to byl pořádný odvaz. Od roku 1992 už kytara v jeho rukou nezní. Věnuje se, a to dost úspěšně, podnikání a na showbyznys jaksi zanevřel. Tak vše nejlepší přeje Petr Beran.