Zpívající rostliny a exkurze do provázaného a jen zčásti probádaného světa chutí, pachů a vůní
Zpívající rostliny (4:46) – Mýty, omyly a novinky astronomie: Sluneční vítr (18:57) – Desatero smyslů, 4. část: Chuti a vůně (23:50)
V úvodním přehledu zajímavostí vám prozradíme, kde všude se na severu a západě Čech letos rozmnožili vlci, povíme si o přetrvávající černobylské radioaktivitě v jihoněmeckých houbách a také o objevu nejstaršího známého užití tabáku na americkém kontinentu – a tedy i na světě; zmíníme se o prvním britském kosmodromu na Shetlandských ostrovech, odkud by už brzy měly začít startovat rakety do vesmíru a řeč bude i o ruském lunárním programu, který by měla příští léto načít sonda Luna-25.
Jak rozezpívat rostliny...
Na nedávné Noci vědců v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem byla k vidění, ale hlavně k slyšení, neobvyklá instalace studentky Fakulty umění a designu Kateřiny Novotné, nazvaná Biodata Sonification. Šlo o několik živých rostlin s elektrodami na listech, napojenými na zvukové zařízení. Sonifikace je totiž technika, kterou se data různého typu převádějí ve zvukové signály. Při každé bližší interakci, třeba když jste se jen probírali listy, z reproduktoru zněly elektronické zvuky různého typu, charakteru a hlasitosti – příjemné i nepříjemné. Rostliny broukaly, zpívaly křičely. Co se to v rostlinách děje? Jaké procesy mohou být pomocí elektrod zeslyšitelňovány?
Jak to s rostlinami a elektrodami fungovalo nám vysvětlila studentka ateliéru interaktivních médií Fakulty umění a designu ústecké univerzity, autorka instalace Biodata Sonification, Kateřina Novotná... A co na to říká rostlinná fyzioložka a biotechnoložka Hana Auer Malinská z katedry biologie Přírodovědecké fakulty ústecké univerzity? Snažil se už někdo o zeslyšitelnění těchto fyziologických procesů? A mají podobné aktivity nějaký vědecký potenciál?
Desatero smyslů, 4. část: Chuti, vůně, pachy
Biotechnolog a popularizátor vědy profesor Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi napsal o knížku „Desatero smyslů“. My jsme s ním na stejné téma natočili dlouhý rozhovor, který vám během podzimu po částech nabízíme. Posledně jsme si povídali o echolokaci. Tentokrát spolu zabrousíme do světa chutí a vůní… nebo zápachů.
Jak funguje chuť a kolik chutí vůbec známe, případně máme? Anebo jinak – kolik jich vůbec existuje? Co se děje s chutí a čichem při covidu? Existuje nějaká „základní databáze“ pachů?
Související
-
Geneticky modifikovaný „strašák“ GMO a zrak, první z desatera smyslů, kterých je ve skutečnosti víc
Geneticky modifikované organismy (4:31) – Příběhy hvězd: Barnardova hvězda a historie jejich průvodců (21:03) – Desatero smyslů, 1. část: Díváme se na svět (26:00)
-
K čemu slouží vědcům fytotron – a kde se na světě vzalo tolik myší?
Fytotron a ozdobnice: rostlinná fyzioložka Hana Malinská - Evoluce myšovitých hlodavců: bioložka Tatiana Aghová (repríza) - Historie vědy: Sókrate, podejte mi pero!
-
Jak dobře vám slouží chuť? Pardubičtí vědci pracují na domácích testech chuťových pohárků
Vědci z Univerzity Pardubice chtějí zjednodušit testování chutě. Pracují proto na samovyšetřovacích sadách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.