K čemu slouží vědcům fytotron - a kde se na světě vzalo tolik myší?
Poslechněte si:
01:06 - Objevy a události
04:34 - Fytotron a okrasná tráva ozdobnice
19:52 - Historie vědy: Třída filozofů aneb Sókrate, podejte mi pero!
24:39 - Soutěž o Knihu měsíce „Neviditelná fyzika“
25:52 - Evoluce myšovitých hlodavců: Z Asie do celého světa
V úvodním přehledu zajímavostí vás seznámíme s detaily polární expedice ledoborce Polarstern, dozvíte se o výskytu velkých exotických klíšťat rodu Hyalomma v naší přírodě a představíme vám skvělý archeologických nález hrobu velmože z Uherského Brodu. Povíme si o planetě u vzdáleného červeného trpaslíka, na které je možná voda a přidáme základní informace o druhém mezihvězdném návštěvníkovi naší Sluneční soustavy, kterého se astronomům podařilo zaznamenat.
Fytotron a ozdobnice
Ústecká univerzita letos otevřela nové Centrum biologických a environmentálních oborů, kde se nachází mimo jiné i nový výzkumný skleník a také tzv. fytotron. A my vám prozradíme, jak takový fytotron vypadá a k čemu vlastně slouží. Půjdeme dovnitř, povíme si tam o některých výzkumech, které ve fytotronu probíhají, a prohlédneme si ukryté baňky, zkumavky i květináče, které s těmito výzkumy bezprostředně souvisí. Především nás bude zajímat projekt, v jehož centru je původem východoasijská okrasná tráva Miscanthus, česky ozdobnice. Možná ji znáte – bývá větší než člověk a zdobí se s ní zahrady. V budoucnu by však mohla mít i jiné využití.
Fytotron byste v Ústí nad Labem našli v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Podobných fytotronů je na našich vysokých školách i výzkumných institucích jistě celá řada. Ten ústecký nás zajímal, protože je nový a máme to k němu nejblíže. Naší průvodkyní byla rostlinná fyzioložka Hana Malinská.
Kde se vzalo tolik myší?
Myši dobyly svět dřív, než lidé. Je to sice trochu nadsázka, protože není myš, jako myš; úplně nesmyslné však tohle tvrzení není - pokud tedy mluvíme o Starém světě; o té části planety, která byla Evropanům známá už před výpravami Kryštofa Kolumba. Ke Starému světu však musíme připočíst i Austrálii, kterou myši při svých cestách nevynechaly. Správně bychom také měli říkat spíše „myšovití hlodavci“, než jen „myši“. Díky datům, získaným molekulárně genetickými metodami, jsou naše znalosti o této rozmanité skupině živočichů stále přesnější.
Zpřesňují se také naše vědomosti o evolučním vývoji myšovitých hlodavců v čase a také o jejich putování po světě. Důležitým příspěvkem k tomuto poznání je článek, publikovaný před časem v časopise Molecular Phylogenetics and Evolution. Kromě genetiky pomohly jeho autorům k přesnější kalibraci jednotlivých větví vývojového stromu myšovitých hlodavců i poznatky dalších vědeckých oborů – především paleontologie, která objevuje a zkoumá fosilní pozůstatky organismů. Není to nic divného. Právě fosilie toho vědí o evoluci druhů nejvíce. Kde všude myšovití hlodavci žijí a kolik jich vůbec bylo do dnešních dnů objeveno a popsáno? O tom hovoří bioložka Tatiana Aghová z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky a pražského Národního muzea.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.