Znáte houbu jménem enoki? Staří Egypťané jí říkali houba nesmrtelnosti

4. červenec 2024

Enoki neboli penízovka sametonohá je jednou z nejpopulárnějších jedlých hub na světě. Je zdravá a prý také moc hezká na pohled. Staří Egypťané jí přezdívali houba nesmrtelnosti. Věřili v její schopnost prodlužovat život.

Enoki jsou porcelánově bílé, jemné houbičky se sametovou nohou a malými hlavičkami se pecifickou ovocně – ořechovou chutí. Enoki nevařte – za syrova krásně křupou.

Protože jim vůbec nevadí zima, dokonce mráz, říkají jim v severských zemích zimní houby.

Penízovky sametonohé rostou v trsech na kmenech nebo pařezech. Ale protože je o ně velký zájem, pěstují se i v pěstírnách – ve tmě a chladu.

Enoki obsahují velké množství aminokyselin i bílkovin. Aminokyseliny jsou nejen stavební prvky bílkovin, ale dodávají houbám také chuť a vůni. Enoki také obsahují velké množství enzymů, které jim umožňují rozkládat dřevo a získávat z něj živiny.

Polévka pho s krevetami s houbičkami enoki. Nezbytná limetka, chilli papričky, bambusové výhonky a bylinky

Vysoký obsah aktivních enzymů dává penízovkám schopnost degradovat nejen dřevo, ale také mnohé toxické látky v prostředí. Enoki nepostrádají ani vitamíny a minerální nebo stopové prvky. Z vitamínů jsou to vitamíny skupiny B, nechybí ani vitamín D, E a beta karoten.

Obsah minerálů v houbách závisí také na prostředí, ve kterém rostou. Obecně jsou však v nich vždy zastoupeny sodík, draslík, vápník, fosfor, železo, měď, zinek, selen.

Enoki jsou hojně využívány v kuchyni. Hodí se do různých druhů ragú, je možné je přidat do omelety i polévky. Můžete je kombinovat snad se všemi surovinami ‒ zeleninou, masem, luštěninami, těstovinami, brambory.

autor: Eva Bucharová | zdroje: mycomedica.cz , Google.com
Spustit audio

Související