Znáte houbu jménem enoki? Staří Egypťané jí říkali houba nesmrtelnosti
Enoki neboli penízovka sametonohá je jednou z nejpopulárnějších jedlých hub na světě. Je zdravá a prý také moc hezká na pohled. Staří Egypťané jí přezdívali houba nesmrtelnosti. Věřili v její schopnost prodlužovat život.
Enoki jsou porcelánově bílé, jemné houbičky se sametovou nohou a malými hlavičkami se pecifickou ovocně – ořechovou chutí. Enoki nevařte – za syrova krásně křupou.
Protože jim vůbec nevadí zima, dokonce mráz, říkají jim v severských zemích zimní houby.
Penízovky sametonohé rostou v trsech na kmenech nebo pařezech. Ale protože je o ně velký zájem, pěstují se i v pěstírnách – ve tmě a chladu.
Enoki obsahují velké množství aminokyselin i bílkovin. Aminokyseliny jsou nejen stavební prvky bílkovin, ale dodávají houbám také chuť a vůni. Enoki také obsahují velké množství enzymů, které jim umožňují rozkládat dřevo a získávat z něj živiny.
Vysoký obsah aktivních enzymů dává penízovkám schopnost degradovat nejen dřevo, ale také mnohé toxické látky v prostředí. Enoki nepostrádají ani vitamíny a minerální nebo stopové prvky. Z vitamínů jsou to vitamíny skupiny B, nechybí ani vitamín D, E a beta karoten.
Obsah minerálů v houbách závisí také na prostředí, ve kterém rostou. Obecně jsou však v nich vždy zastoupeny sodík, draslík, vápník, fosfor, železo, měď, zinek, selen.
Enoki jsou hojně využívány v kuchyni. Hodí se do různých druhů ragú, je možné je přidat do omelety i polévky. Můžete je kombinovat snad se všemi surovinami ‒ zeleninou, masem, luštěninami, těstovinami, brambory.
Související
-
Houba maitake je skvělá na posílení imunity nebo na zdravá játra
Houba maitake se v současnosti pěstuje po celém světě. Maitake, nebo též trsnatec lupenitý či tančící houba, v přírodě parazituje na kmenech dubů.
-
Pokud trpíte na plísně či lupénku, pomůže vám chytrá houba
Chytrá houba, Pythium oligandrum, se vyskytuje volně v přírodě. Svými vlákny proniká do jiných hub, ze kterých získává živiny.
-
Čaga, málo známá „houba nesmrtelnosti“, má jedinečné léčivé účinky. Posiluje i imunitu
Houba čaga žije v harmonii se stromy, na kterých roste. Aby nenarušila fungování svého hostitele, roste jen pomalu. Co všechno dokáže vyléčit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka