Zlatobýl obecný pomáhá na revma i při astmatu

30. červen 2021

Trvalka zlatobýl obecný, nebo také celík zlatobýl, je rostlina nenáročná. Roste na pastvinách, loukách, na okraji lesa i při železničních náspech.

Zlatobýl opravdu nejde přehlédnout – jak kvůli své výšce, tak také kvůli zářivě žlutým květům. Kvete celé léto až do září.

U některých bylin sbíráme kořen, listy nebo květ. U zlatobýlu je léčivá nať.

Bylinku sbírejte za slunečného dne a svazky usušte ve stínu. Když to bude mírně v průvanu, zachová si svou svěží barvu.

Obsahuje saponiny, silice, flavonoidy i třísloviny. Je přírodním antioxidantem a podporuje obranyschopnost.

Koupele se zlatobýlem zlepšují činnost kůže a ochablých svalů, zacelují strie, odtud název celík zlatobýl. Po opakovaných koupelích kůže zrůžoví a stáhne se.

Koupele jsou vhodné také při léčbě ekzémů, hemoroidů nebo špatně se hojících ran. Odvar ze zlatobýlu má močopudný účinek, využívá se při zadržování vody v těle a následném revmatismu, pomáhá při kašli a astmatu.

Odvar si připravíte tak, že zalijete dvě lžičky sušené natě čtvrt litrem studené vody, přivedete k varu a pak necháte dvě minuty louhovat. Můžete pít dva až tři šálky denně.

autor: Eva Bucharová | zdroje: cs.wikipedia.org , www.topvet.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...