Život literáta Hanse Natonka, pražského rodáka. Nacistický starosta Brna Oskar Judex
U příležitosti 130. výročí narození spisovatele a novináře Hanse Natonka se 22. listopadu v pražském Domě literatury konal večer věnovaný této osobnosti pražské německé literatury.
O životě a díle pražského rodáka referovala Steffi Böttger z Lipska, která se o Hanse Natonka zajímá a napsala o něm už tři knihy. Pozvali jsme ji k našemu mikrofonu.
Hans Natonek se narodil na Králosvkých Vinohradech, nedlouho po maturitě se přesunul nejprve do Halle pak do Lipska, kde vedl kulturní redakci místních novin a zároveň se věnoval literární tvorbě.
Po nástupu nacismu kvůli svému židovskému původu se z Německa vrátil do Prahy, po Mnichovu odjel do Spojených států. Knihy, které o něm Steffi Böttger napsala, zatím nevyšly v češtině.
Druhá část našeho pořadu patří osobnosti úplně jiného rázu, a sice protektorátnímu starostovi Brna, nacistovi Oskaru Judexovi – muži, který mimo jiné nechal hrad Špilberk zrekonstruovat pro potřeby wehrmachtu. Zemřel v roce 1953 ve věznici v Ilavě, kde si odpykával doživotní trest.
Na závěr prvního prosincového vydání si pustíme ukázku jednoho z německých dialektů z Ústecka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.