Za parkovými úpravami východního Berlína stál rumburský rodák Gottfried Funeck
V Archivních návratech si pouštíme zajímavé německojazyčné nahrávky z archivu Českého rozhlasu. Tentokrát to bude nahrávka z roku 1961. Redaktorka německého vysílání Margrete Schütt si tehdy k mikrofonu pozvala německého dramatika a spisovatele Karlludwiga Opitze, autora protiválečných románů.
Jeho hru Jakýpak zázrak v roce 1961 uvedlo Realistické divadlo v Praze. U této příležitosti přijel Karlludwig Opitz do Československa. Zde shlédl realizaci svého dramatu, a jak v rozhovoru uslyšíte, pochválil ji.
Ve výročí týdne si budeme povídat o Gottfriedu Funeckovi. Narodil se 3. ledna 1933 v Rumburku. Po válce byl s rodinou vysídlen do sovětské okupační zóny.
V saském Freibergu se vyučil zahradníkem a získal práci na zahradnickém a zemědělském veletrhu Agra, který se každé dva roky konal na výstavišti v Lipsku. Na konci 50. let si Funeck rozšířil vzdělání na technické zahradnické škole a pak dálkově studoval zahradnictví na Humboldtově univerzitě v Berlíně.
V roce 1975 se stal ředitelem zahradnického odboru na magistrátu východního Berlína. Do dějin berlínské zeleně se Gottfried Funeck zapsal především parkovými úpravami ploch kolem televizní věže a také vytvořením velkého parku ve čtvrti Marzahn-Hellersdorf, dnes zvaného Zahrady světa.
Funeck stál také u zrodu berlínské květinové přehlídky, která se konala až do roku 1989 u televizní věže.
Po změně režimu byl Gottfried Funeck ze svého místa propuštěn. Zemřel v roce 2011 v Berlíně. O šest let později byla po tomto rumburském rodákovi pojmenována pěší stezka ve čtvrti Marzahn-Hellersdorf.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.