Gustav Klimt na jednom ze svých slavných ženských portrétů zachytil halenku od rumburské rodačky Marty Alber
Na úvod vydání Sousedů se vracíme do loňského jara, kdy se v bavorském Bad Kissingenu konal další ročník semináře o sudetoněmeckých nářečích, který pořádalo sudetoněmecké krajanské sdružení. Sešli se tu přátelé německých dialektů, které mají kořeny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.
Hlavním tématem bohatého programu byly Svátky a zvyky. Součástí semináře byly také workshopy, kde se vyprávělo i zpívalo. Jeden takový jsme navštívili s mikrofonem. K reportáži přidáváme ještě vyprávění v předlickém nářečí o ústeckém trhu.
Závěr pořadu patří medailonku textilní výtvarnice, členky slavných uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte Marthy Alber, která se narodila 15. ledna 1893.
Mezi její nejznámější práce patří tyrkysová halenka s motivem listů pro lingvistku Johannu Staude. Lingvistka v halence jsou zvěčněny na jednom ze slavných portrétů od Gustava Klimta. Obraz je dnes k vidění ve vídeňské galerii Belvedere.
Na závěr pořadu přidáváme pozvánky na výstavy obrazů do Rumburku a Děčína.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.