V PEN klubu jsme mluvili s německým velvyslancem. Vánoční příběh v egerlandském nářečí

20. prosinec 2024

V Českém centru Mezinárodního PEN klubu v Praze byl 10. prosince ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti představen sborník z konference ROK 1968 – rok středoevropského osudu. Shrnuje závěry konference, která se konala loni u příležitosti 55. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Součástí sborníku z konference ROK 1968 – rok středoevropského osudu jsou osobní výpovědi lidí, kteří byli očitými svědky událostí roku 1968, a kterým do života zasáhla normalizace.

Dále sborník obsahuje například příspěvek slovenského filozofa Martina Muránského nebo vzpomínky několika obyvatel někdejší Německé demokratické republiky na jejich vztah k Československu v období komunistického režimu.

Publikaci doplňují fotografie Milana Linharta pořízené v srpnu 1968, které dosud nebyly nikde publikovány. Na akci byl také velvyslanec Německé spolkové republiky pan Andreas Künne, kterému jsme položili dvě otázky.

Druhá část předvánočních Sousedů patří pozvánkám na výstavy do Liberce a Chebu a také tradičnímu vánočnímu příběhu v egerlandském nářečí.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.