Labská cyklostezka v Sasku-Anhlatsku slaví 30 let. Proč mají Němci rádi hrad Oybin
Mezinárodní veletrh cestovního ruchu Holiday World, který se minulý víkend konal v Praze, byl tentokrát zaměřen na cykloturistiku. Na výstavišti v Letňanech probíhal zároveň veletrh For Bike.
Představila se tu mimo jiné také Labská cyklostezka, která patří k velkým evropským cyklostezkám lemujícím evropské řeky.
Ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko letos tato cyklostezka slaví 30 let. Na pražském veletrhu ji prezentovali Sven Erichson a Anna Orling z průmyslové a obchodní komory v Magdeburgu. Povídali jsme si s nimi o tom, co je podél stezky k vidění, ale i o spolupráci s českou stranou.
Oybin, lákadlo pro turisty
O turistice je i příspěvek, který nám poslali kolegové z naší partnerské stanice MDR. Ti natáčeli na hradě Oybin v saské Lužici.
Mohutný hrad na pískovcové stolové hoře, který za svou současnou podobu vděčí především českému králi Karlu IV., patří podle hodnocení cestovatelů v Německu mezi nejoblíbenější.
Na cestovatelském internetovém portálu, kde je asi 1300 hradů a zámků v celém Německu, nasbíral Oybin od turistů vysoké hodnocení: 4,8 z 5 možných.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.