Nejelegantnější ples v Praze prý pořádá Spolek Rakušanů. Autem přes Labe se v Bad Schandau dostanete nejdřív za rok
V pátek 24. ledna se v paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze koná 23. rakouský ples. Je už tradičním místem setkání osobností politiky, průmyslu a kultury, právě tak může být ale zajímavý pro mladé tanečníky. Ples pořádá Spolek Rakušanů v České republice.
Jde o nejelegantnější ples v Praze, prohlásil o něm Erwin Hanslikm, prezident pořádajícího Spolku Rakušanů, který si vloni připomněl 30 let od svého založení.
Jeho členy nemusí být a nejsou jen Rakušané. Vítáni jsou i Češi, kteří mají vztah k Rakousku nebo se zajímají o jeho kulturu, památky nebo hospodářství. Podmínkou je znalost němčiny.
Spolek Rakušanů pořádá v průběhu roku celou řadu akcí, jako jsou výstavy, kulturní představení, společenská setkání a podobně.
První a asi nejhonosnější v každém roce je právě ples. Jak nám vysvětlil říká Erwin Hanslik, jde o ples podle vídeňské tradice. To znamená, že je zahájen předtančením mladých tanečnic a tanečníků. Ostatní mohou začít tančit až na pokyn „Alle walzer!“
Půlnoc návštěvníci vítají čtverylkou a při odchodu dostane každá dáma dárek. Tentokrát to bude sachrová kostka dovezená před plesem přímo z Vídně.
Most přes Labe v Bad Schandau je zavřený
Cesty autem ze severních Čech do Saska od podzimu komplikuje uzavřený most přes Labe v pohraničním městě Bad Schandau. Důvodem je havarijní stav mostu.
Nejbližší možnost překonat Labe se nabízí až ve 20 kilometrů vzdálené Pirně. A jak se nyní ukazuje, ještě dlouho tomu tak bude.
Jak zjistila Leonie Kipka z naší partnerské stanice MDR, letos se v Bad Schandau auta přes Labe nedostanou. Místo zchátralého mostu bude potřeba postavit nový. Než se tak stane, bude se jezdit přes provizorní most. I jeho výstavba ale nějaký čas potrvá.
Zatím se ani neví, jakou bude mít podobu – zda půjde o novou stavbu, nebo se využije stávající železniční most. V každém případě to znamená tragédii pro místní turistický ruch a průmysl.
Nepříjemné je to i pro české turisty a české zaměstnance německých firem. Obě skupiny jsou v této oblasti velmi početné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.